Facebook Google+ Twitter

Sauna - pozytywne kuszenie

Sauna to prawdziwy balsam kojący ciało i duszę. Ta wspaniała forma rozrywki już od dawna nam towarzyszy, zwłaszcza wtedy, gdy potrzebujemy wypoczynku.

Fin Bjarne Hermansson (L) kilka minut przed zdobyciem tytułu mistrza na mistrzostwach świata w saunie w Heinoli. / Fot. PAP/EPA/PETRI PUROMIESChodzimy do sauny nie tylko w poszukiwaniu odprężenia oraz relaksu, ale również by dbać o swoje zdrowie. Sauna jest źródłem prawdziwej przyjemności, które nam często brakuje i na którą każdy z nas powinien się skusić.

Wyobraźmy sobie sytuację, gdy wracamy do domu po całym dniu pracy, jesteśmy zmęczeni i rozdrażnieni. Nie pomaga nam ciekawa książką czy też czas spędzony na kanapie przed telewizorem. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest właśnie sauna, jej ciepło i czekające nas podczas pobytu w tym przytulnym miejscu chwile relaksu. Ten sposób odpoczynku nie tylko pozwoli nam na rozluźnienie całego ciała, odprężenie oraz błogi stan spokoju, ale również przyczyni się do poprawy krążenia krwi w obrębie naczyń krwionośnych, przyspieszy metabolizm oraz wzmocni bariery odpornościowe organizmu.

Na pierwszą wycieczkę do sauny najlepsza jest sauna parowa. Po pierwsze nie odznacza się wysokim poziomem temperatury (sięga on około 40 do 50 stopni Celsjusza), a przy tym cechuje się dość wysokim stopniem wilgotności powietrza. Dlatego odpoczynek w saunie parowej może trwać dowolnie długo, do czasu aż nasze ciało będzie chciało go zakończyć.

Z kolei sauna fińska z uwagi na wysoką temperaturę tam panującą jest pomieszczeniem nagrzanym do 120 stopni Celsjusza, do którego nie wszyscy, niestety, mają wstęp. Muszą uważać Ci, którzy cierpią na choroby układu krążenia, niewydolność serca oraz różne stany zapalne. Obok wysokiej temperatury sauna ta cechuje się niskim poziomem wilgotności (sauna sucha). Zatem podczas odpoczynku w saunie suchej powinniśmy robić co pewien czas kilkunastominutowe przerwy w celu ochłodzenia ciała. Najczęściej stosuje się w tym celu zimny natrysk lub spacer na świeżym powietrzu.

Inny rodzaj sauny, który działa na zasadzie wytwarzania promieni podczerwonych, to sauna infrared. Jest to kabina, w której montuje się specjalne promienniki światła, są one głównym źródłem ciepła w saunie . Główną zaletą sauny na podczerwień jest to, że promienie infrared docierają do powierzchni skóry, przenikając w głąb jej kolejnych warstw, tym samym prowadząc do lepszego ukrwienia całej skóry i tkanki podskórnej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Alek
  • Alek
  • 29.03.2012 16:38

Ale wstyd w przepoconych gaciach dali sobie zrobić zdjęcie.
A wystarczyłby do zdjęcia przykryć się ręcznikiem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo proszę zapoznać się z krótkim poradnikiem http://sauny.w.interia.pl/quick_sauna_guide.htm
by nie robić wiochy w saunach.

http://sauny.w.interia.pl/quick_sauna_guide.htm

P.S. niestety gdy bywam w saunach poza granicami PL wstyd mi za rodaków tam przebywających (szczególnie kobiety)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Witaj ! nMasz bardzo super artykuł. Dowiedziałem się z Twojego tekstu o rzeczy, której nie wiedziałem czyli sauna infrared. Jestem pod wrażeniem
Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.