Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1205 miejsce

Savoir - vivre w korespondencji internetowej

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-02-05 08:37

Rozwój nauki i techniki sprawia, że świat wokół nas zmienia się w błyskawicznym tempie. Zawrotne tempo dokonujących się zmian nie powinno być powodem zatracania kontaktu z innymi ludźmi.

Niewskazanym jest żebyśmy dopuścili do tego, by postęp techniczny świata zmienił nas w bezduszne roboty i zwolnił z obowiązku szacunku wobec drugiego człowieka. Zadbajmy, więc o to, by postęp cywilizacyjny podążał w parze z umiejętnością życia wśród ludzi. Większość z nas nie wyobraża już sobie życia bez Internetu. Praktycznie z poczty elektronicznej korzystają: dzieci, nastolatkowie, rodzice, dziadkowie, babcie, pracownicy firm, biznesmeni. Ale czy wszyscy wiedzą, jak kulturalnie korzystać z Internetu?

Istnieje coś takiego jak - netykieta. Jest to zbiór zasad, których należy przestrzegać podczas wymiany informacji w Internecie. Netykieta e-mailowa jest mieszanką grzeczności oraz zdrowego rozsądku przy korzystaniu z Internetu.


Adresowanie e-maila

Jedną z podstawowych zasad podczas korzystania z poczty elektronicznej jest poprawne zaadresowanie naszej wiadomości. Zanim wyślemy wiadomość, należy dokładnie sprawdzić, czy wpisaliśmy właściwy adres. Pamiętać należy o tym, że list, który trafi w niepowołane ręce, może być przyczyną bardzo wielu kłopotów.


Temat wiadomości

Emotikony wraz z interpretacją / Fot. Fot. Antoni NadzikowskiPamiętajmy o tym, że często właśnie temat decyduje o tym, kiedy i czy w ogóle otworzymy dany list. Tematy są także użyteczne, gdy po kilku dniach w zapchanej skrzynce odbiorczej chcemy odnaleźć konkretny list. Używanie tego samego tematu podczas wymiany korespondencji znacznie zwiększyć czytelność wiadomości. Niektóre osoby w pracy otrzymują po kilkadziesiąt wiadomości dziennie, temat jest im potrzebny, by mogły szybciej się zorientować, która z tych wiadomości jest pilniejsza. Pisząc temat unikajmy błędów ortograficznych. Nie używamy wykrzykników, czy wersalików w celu oznaczenie ważności tematu, bo kojarzone są one z wiadomościami reklamowymi, nagminnie zapychającymi nasze skrzynki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Pożyteczny artykuł,nie dla wszystkich te zasady są oczywiste.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 07.02.2010 18:47

Człowiek człowiekowi zawsze powinien być człowiekiem...i tyle!

Komentarz został ukrytyrozwiń

I to szaleńcom nie pomogło?....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy i potrzebny artykuł. Dodałam go do ulubionych, bo taki zbiór internetowych zasad warto mieć pod ręką.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Temat dobrego wychowania zaczyna się w domu...chociaż czasem trzeba celowo złamać dobre obyczaje żeby dotrzeć do głębi drugiej osoby - gdy inaczej się nie da.
Artytkuł oceniam na /4*/.
Zabrakło kilka ważnych aspektów jak: zachowanie na cz@tach gdzie wymiana informacji (prędkość rozmowy) bywa bardzo szybka, za bardzo chwilami żeby pamiętać o tych zasadach..choć z 2 str kiepskiej baletnicy..
"Jeśli nie wiesz jak się zachować zachowaj się przyzwoicie..albo z przytupem" pzdr ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 04.02.2010 20:47

Przydał by się kolejny artykuł pt. Savoir - vivre w komentarzach pod artykułami.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 04.02.2010 19:03

Skorzystam więc ze znaku wyrażającego szeroki uśmiech :-] .Temat niezwykle na czasie. Skrzynki mailowe zawalone różnego typu łańcuszkami , straszące rychłą śmiercią, kataklizmem i innymi plagami egipskimi jeżeli nie prześle ich minimum do 9 osób :-D . Zdjęcia wielkości kolubryny z wakacji " To ja z pieskiem a tu bez pieska ale z moim Misiem " to tylko część twórczości jaka dane mi było odebrać . Antoni - 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mareczku;)NIE WILKIEM..........Przyjacielem;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 04.02.2010 18:42

Antoś, abstrahując "znaczki" - to super-ważny temat ocierający się o stosunki międzyludzkie w czasach gdy : "Człowiek człowiekowi wilkiem / lecz Ty się nie daj zwilczyć!"...... bo : "Człowiek człowiekowi bliźnim / i tylko z bliźnim możesz się zabliźnić!".... Dziękuję Ci serdecznie za ten tekst! 5* Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

ANTOŚ;)DOBRY ARTYKUŁ.......szczególnie dla mnie;);)
Pozdrawiam(WSZELKIE SUGESTIE ZASTOSUJĘ).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.