Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

28486 miejsce

Savoir – vivre wobec osób niepełnosprawnych

Rok temu ukazał się "Praktyczny poradnik savoir-vivre wobec osób niepełnosprawnych" autorstwa amerykańskiej ekspert z dziedziny niepełnosprawności Judy Cohen. To pierwsza tego typu publikacja w Polsce. Warto, by przeczytał ją każdy.

Okładka książki J. Cohen "Praktyczny poradnik savoir - vivre wobec osób niepełnosprawnych" / Fot. www.niepelnosprawni.gov.plNie trzeba już wielu ludzi przekonywać, że ktoś, kto wygląda trochę inaczej, nie słyszy, nie mówi, nie widzi, albo porusza się na wózku, czy o kulach, nie jest kimś gorszym, z innego świata, kogo należy się bać lub unikać. To, na szczęście, już przeszłość. Z drugiej jednak strony nie zawsze wiemy, jak zachować się w zwykłych, codziennych kontaktach z takimi ludźmi, których od reszty społeczeństwa w rzeczywistości różni bardzo niewiele. Nadal jest to sporym problemem społecznym.

Czy wypada w rozmowie z niewidomym używać wyrażeń "zobacz, jakie to proste" albo "do widzenia"? Czy do człowieka poruszającego się na wózku można powiedzieć "chodź za mną"? Jak porozumieć się z głuchoniemym lub niedosłyszącym? Jak zachować się, gdy naszym klientem okazuje się być osoba z niepełnosprawnością intelektualną? Czy należy pomagać komuś, kto chodzi o kulach i chce wsiąść do pociągu lub innego pomieszczenia niedostosowanego do jego potrzeb? A jeśli pomagać, to w jaki sposób? Na te i wiele innych pytań odpowiedź znajdziemy w "Praktycznym poradniku savoir - vivre wobec osób niepełnosprawnych" autorstwa amerykańskiej znawczyni tej tematyki Judy Cohen.

Książeczka została wydana i zaadoptowana do polskich warunków przez Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. Największy udział w jej wydanie miała Alina Wojtowicz - Pomierna - zastępca dyrektora tej instytucji. Pani Alina znalazła poradnik na stronie internetowej MTV, uzyskała zgodę na publikację od amerykańskiego wydawcy czyli United Spinal Association (organizacja społeczna, która od ponad 60 lat walczy o równe prawa dla wszystkich obywateli USA) oraz przetłumaczyła, zaadoptowała i dopilnowała, aby poradnik został wydrukowany.

Trzeba przyznać, że działanie pani dyrektor było wyjątkowe jak na urzędnika. Doceniła to kapituła wyróżnienia Lady D. (od ang. lady disabled - dama niepełnosprawna) - ogólnopolskiej nagrody przyznawanej od roku 2002 paniom, które pomimo własnej niepełnosprawności wnoszą istotny wkład w życie społeczne naszej ojczyzny. Pani Alina otrzymała wyróżnienie specjalne właśnie za "Savoir - vivre".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

"Normalnych" ludzi trzeba uczyć, jak mają postępowac wobec osób niepełnosprawnych. Sporo w tej kwestii się zmieniło, ale nadal zbyt wiele jest przypadków pospolietej ignorancji, niwiedzy albo zwyczajnej złej woli. Sam to wiem. Jako inwalida.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy artykuł. A sam poradnik jest bardzo interesujący, choć jest to tłumaczenie nie polska wersja tego poradnika. A szkoda... Dziękujemy też za Przedstawienie w artykule naszej publikacji. :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.