Facebook Google+ Twitter

Savoir-vivre na cmentarzu. Czy jest coś takiego?

Tłumy, zgiełk, przepełnione ulice – tak wyglądają święta 1 i 2 listopada, podczas których licznie udajemy się na cmentarze. Nie zmienimy tego, bo i po co, ale możemy sobie i innym oszczędzić zbędnych nieprzyjemności.

Cmentarz Łyczakowski we Lwowie / Fot. Piotr KuspysPiękny jesienny dzień czy nawet mały deszczyk nie powinny nam przeszkodzić w uczczeniu pamięci tych, którzy odeszli. Każda pogoda jest dobra. Jak w wielu innych wypadkach, również w dniu zmarłych, ważne jest dobre nastawienie – o wiele ważniejsze niż znajomość wzniosłych zasad zachowania się na cmentarzu, zarówno tych pisanych, jak i niepisanych. Gwoli przypomnienia, przywołajmy te niepisane formy bycia, które pozwolą nam i innym wizytę na cmentarzu przeżyć w zadumie, a nie odbyć w nerwach.

Trudno się zgodzić z tymi, którzy listopadowe ożywienie na cmentarzach z góry skazują na potępienie, jako „supermarketowską nawałnicę”. Wiele zależy od nas samych – na ile my będziemy utrudniać życie innym, oraz na ile ulegniemy negatywnym emocjom. Również nie podzielam opinii i porad, które są litanią zakazów i nakazów potępiających wszystko i wszystkich: a to spódnica za krótka, a to znicz za nowoczesny, a to nie cmentarz, lecz miejsce schadzek itd. Z takim nastawieniem lepiej pozostać w domu, i nie psuć święta zadumy sobie i innym. Jeżeli jednak wybieramy się na cmentarz, szykując się do wyjścia, przygotujmy się. Odpowiedzmy sobie na pytanie: dokąd wybieramy się, i w jakim celu. Pozwoli to zachować pogodę ducha i odpowiednie nastawienie do innych. Zabierzmy ze sobą dużo cierpliwości i wyrozumiałości, zwłaszcza, gdy zamierzamy podróżować samochodem. Ubierzmy się odpowiednio do warunków pogodowych i powagi miejsca. Oczywiście, że chcemy i powinniśmy wyglądać ładnie, ale pamiętajmy, że cmentarz jest miejscem szczególnym z uwagi na pamięć zmarłych, jak i uczucia osób żywych. Najlepszym rozwiązaniem jest strój wizytowy - ciemne kolory lub eleganckie kontrasty (np. czarny lub granatowy z białym), klasyczne kroje i długości, buty tzw. garniturowe. W miarę możliwości dobierzmy także stonowane ubrania dla dzieci, ale bez przesady. Ważniejsze od stroju jest dopilnowanie, aby dzieci nie zachowywały się na cmentarzu, jak na placu zabaw. Zależy to wszak nie od dzieci, lecz od nas, dorosłych. Z drugiej strony, pamiętajmy, że z chwilą przekroczenia bram cmentarza nie zamieniamy się w „żywych trupów”. Wciąż żyjemy, czcimy zmarłych, ale też nie zapominamy o żywych wokół nas. Stąd też nie bójmy się okazywać innym wyrazy sympatii chociażby poprzez uśmiech czy miłe słowo.

Śpieszmy się powoli – bez rozpychania się i bez przepychania się pod prąd. Idealnie byłoby zachować ruch prawostronny. W tłumie ta zasada nie zawsze się sprawdza, stąd poruszajmy się zgodnie z „prądem”, zważając na innych przechodniów. Zachowajmy bezpieczną odległość, aby nie nadeptywać idącemu z przodu na pięty. Łokcie najlepszej trzymać przy sobie, przy okazji pilnując torebki przed kieszonkowcami. Jeżeli chcemy przystanąć na krótką pogawędkę, aby przywitać się z sąsiadką, czy wymienić kilka słów ze znajomymi, zróbmy to w sposób zgrabny - bez utrudniania poruszania się po chodniku innym. Jeżeli bolą nas nogi i chcielibyśmy gdzieś przycupnąć, poszukajmy ławeczki. Płyta grobu wprawdzie jest czysta, ale siadanie na nią nie jest w dobrym tonie. Tak samo, jak jedzenie, opowiadanie kawałów, palenie papierosów czy prowadzenie głośnych rozmów przez telefon. Nie chodzi o zmarłych, bo im już nic nie przeszkadza, tylko o żywych, którzy mogą poczuć się urażeni, poniekąd słusznie. W polskiej tradycji bowiem cmentarz jest miejscem świętym, i niech tak pozostanie.

Autor książki „Savoir-vivre. Sztuka dyplomacji i dobrego tonu”, o której więcej na Wiadomości24 w artykule Piotr Kuspys o sztuce życia, dyplomacji i dobrego tonu

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.