Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13207 miejsce

SB nie umiała pokonać Piwnicy pod Baranami

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2006-10-03 08:37

TW "Zygmunt", czyli Michał Ronikier, znany krakowski filmoznawca i tłumacz, jest najznaczniejszą z postaci - negatywnych bohaterów książki "Kolacja z konfidentem".

Fot. Archiwum Wydawnictwa - Wspólnie z Jolantą Drużyńską przerzuciliśmy dziesiątki teczek akt i wyłania się z tego obraz bohaterskiego oporu ludzi, którzy napadani, bici w ciemnych uliczkach, niekiedy głodujący, nie poddawali się i po prostu robili swoje. Sam TW "Zygmunt" podjął współpracę z SB jeszcze w czasie studiów w 1960 r. a zakończył ją grubo po stanie wojennym. Za swoje donosy - mówi Stanisław M. Jankowski - dostawał pieniądze, ale były to sumy żałosne. Donosił też na ludzi z wielu innych kręgów, inwigilował m.in. środowisko "Tygodnika Powszechnego" i Targów Poznańskich, gdzie pojawiał się jako tłumacz. Pisał nawet raporty na członków własnej rodziny.Fot. Archiwum Gazety Krakowskiej

W rozmowie z autorami książki Michał Ronikier przyznał, że był informatorem, nie potrafił jednak wyjaśnić motywów swojego postępowania. Wczoraj nie udało nam się z nim skontaktować. "Zygmunt" nie był niestety jedynym konfidentem, który kręcił się koło kabaretu.

Więcej na ten temat znajdą czytelnicy w książce Jolanty Drużyńskiej i Stanisława M. Jankowskiego, której promocja odbędzie się dziś o 17 w krakowskim klubie dziennikarzy "Pod Gruszką" przy ul. Szczepańskiej.

SMS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.