Facebook Google+ Twitter

SBU chce przekazać Polsce dokumenty dot. ukraińskiej listy katyńskiej

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-08-11 11:46

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy ma zamiar przekazać we wrześniu stronie polskiej dokumenty dotyczące ukraińskiej listy katyńskiej. Chodzi o spis ponad 3 tysięcy osób zabitych na początku II wojny światowej na terenie radzieckiej Ukrainy.

Serhij Kokin, zajmujący się w SBU materiałami archiwalnymi, powiedział, że od początku lat 90. SBU wraz z polskimi MSWiA oraz IPN starają się dotrzeć do materiałów spraw dotyczących osób, które znalazły się na ukraińskiej liście katyńskiej. Jak się okazuje, część z nich została zniszczona. Potwierdzają to właśnie dokumenty, które we wrześniu, w formie elektronicznej, zostaną przekazane stronie polskiej. Serhij Kokin powiedział, że część z nich została zniszczona, ponieważ władze radzieckie chciały zataić swój udział w zbrodni katyńskiej. Ich ujawnienie mogło zaszkodzić prowadzonej oficjalnie polityce przyjaźni między Moskwą a Warszawą.


Na ukraińskiej liście katyńskiej znajduje się 3435 nazwisk. Zabici spoczywają - między innymi - w podkijowskiej Bykowni oraz w Piatichatkach pod Charkowem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.