Facebook Google+ Twitter

Scena Faktu Teatru Telewizji zaprasza - "O prawo głosu"

23 marca, czyli w poniedziałek, jak zawsze o 20.20, Teatr Telewizji zaprasza na sztukę, stanowiącą próbę odpowiedzi na pytanie czy Mikołajczyk był patriotą i politykiem z krwi i kości, czy jedynie marionetką w rękach Stalina i Churchilla.

Adam Ferency jako Stanisław Mikołajczyk / Fot. materiały promocyjne TVP 1 Przedstawienie, opowiadające fascynującą historię życia Stanisława Mikołajczyka, prezentuje losy premiera w ostatnich trzech latach działalności politycznej, najważniejszych w jego karierze - jako przywódcy rządu polskiego w Londynie, lidera PSL-u i wicepremiera powojennego rządu, opowiadając również historię ucieczki premiera z Polski, okupowanej przez Sowietów.Marian Opania jako Wincenty Witos / Fot. materiały promocyjne TVP 1

Mikołajczyk to postać złożona, barwna, kontrowersyjna i wzbudzająca spory, nawet w czasach współczesnych. Dla większości Polaków stał się symbolem walki z narzucanym siłą ustrojem. Miał odwagę zabiegać o sprawy Polski. Nie wahał się, tylko, kierując się postanowieniami konferencji jałtańskiej, przyjechał do kraju, by stawić czoła barbarzyńcom ze Wschodu - w maju 1945 roku, po rozmowach z Churchillem i Andersem, wbrew stanowisku polskiego środowiska emigracyjnego. Mikołajczyk wierzył, że nawet w warunkach sowieckiej dominacji, prześladowania przeciwników politycznych, fałszowania wyborów, są szanse przeciwdziałania, oporu społeczeństwa przeciwko obcej władzy i zapewnienia Polakom choćby odrobiny godności i minimum demokracji. Zagrożony aresztowaniem i jego konsekwencjami, podjął decyzję o potajemnym wyjeździe z kraju. Dzięki pomocy ambasady amerykańskiej i brytyjskiej, 21 października 1947 roku opuścił Polskę, co było dla niego wyrazem poniesionej klęski, osobistą porażką, dramatem dla tego polityka, męża stanu i Polaka - patrioty.

Recenzja sztuki już wkrótce na łamach Wiadomości 24.pl.

Premiera – 23 marca 2009 roku o godz. 20.20, TVP 1

Autorzy: Robert Miękus, Janusz Petelski
Reżyseria: Janusz Petelski
Zdjęcia: Wojciech Todorow
Scenografia: Ewa Skoczkowska
Dekoracja wnętrz: Roman Tarwacki
Kostiumy: Hanna Ćwikło
Dźwięk: Wacław Pilkowski, Marcin Ejsmund
Montaż: Wanda Zeman
Muzyka: Jacek Grudzień
Konsultacja historyczna: prof. Andrzej Paczkowski
Produkcja: Agencja Filmowa – Teatr Telewizji TVP S.A.
Czas: 73` 19“

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.