Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18235 miejsce

Scenarzysta "Róży" zadebiutuje jako reżyser. W lutym trafi na ekrany film "Sprawiedliwy"

19 lutego trafi na ekrany film pt. "Sprawiedliwy". To historia rodzin, które pomogły przetrwać wojnę żydowskiej dziewczynce. W roli głównej zobaczymy Jacka Braciaka.

 / Fot. materiały prasowe„Sprawiedliwy” to filmowa opowieść oparta na wspomnieniach i przeżyciach Michała Szczerbica. Producent („Jasminum”, „Summer love”), kierownik produkcji („Pianista”, „Pornografia”, „Pan Tadeusz”, „Lista Schindlera”) i scenarzysta („Róża”, „Wiedźmin”) najpierw stworzył scenariusz. Następnie, zachęcony przez producenta Włodzimierza Niderhausa, postanowił zająć się także reżyserią.

Twórca osadza akcję w rodzinnych okolicach południowej Kielecczyzny i wraca do czasów wojennej zawieruchy. W niezwykle osobisty, ale także bezpośredni sposób opowiada o losach niezwykłej przyjaźni pewnej małej, żydowskiej dziewczynki i wioskowego outsidera i dziwaka. To niemal historia rodzinna – Szczerbic tworząc swoich bohaterów wzorował się na prawdziwych postaciach, ludziach, których pamięta, czy to z opowieści, czy z własnych wspomnień. Przy okazji snucia pozornie prywatnej, lokalnej opowieści Szczerbicowi udaje się nadać opowieści wymiar uniwersalny, naświetlić rozmaite postawy Polaków wobec Żydów. Czyni to w sposób uczciwy i przenikliwy, a spectrum kreślonego przezeń obyczajowo-ideologicznego pejzażu znacznie wykracza poza utarte ścieżki interesującego się podobnymi zagadnieniami kina polskiego.

Za zdjęcia odpowiadał jeden z najbardziej wszechstronnych i doświadczonych polskich operatorów, Jacek Petrycki. Z reżyserem Michałem Szczerbicem znają się od blisko 40stu lat – wspólnie z Agnieszką Holland debiutowali przy jej „Aktorach prowincjonalnych”. Od tamtej pory Jacek Petrycki nakręcił ponad sto pięćdziesiąt filmów fabularnych i dokumentalnych, zdobywając prestiżowe nominacje i nagrody w Polsce i za granicą. Odpowiadał za zdjęcia między innymi w filmach „Amator”, „Gorączka”, „Europa, Europa”, „Boisko bezdomnych” czy „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł”.

W roli głównej zobaczymy Jacka Braciaka. W obsadzie znaleźli się też: Aleksandra Hamkało, Urszula Grabowska, Jan Wieczorkowski, Beata Tyszkiewicz, Olgierd Łukaszewicz.

Premiera filmu zapowiedziana została na 19 lutego.

(mat. prasowy)


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.