Facebook Google+ Twitter

Sceny z życia wiejskiego

Tel Ilan, na pozór zwyczajna, izraelska wioska. Rolnik gasi papierosa, wyjmuje harmonijkę, gdzieś w oddali przelatuje samolot. Tuż przy oknie stoi starzec, na ławce w parku siedzi student wpatrzony w ulicę. Taka jest ta książka, o scenach z życia wiejskiego, o niedomówieniach, przemyśleniach, czekaniu, zagubieniu i gdybaniu.

Sceny z życia wiejskiego / Fot. .Snuje rozważania Gili Sztajner, zamartwiając się o losy swojego siostrzeńca, stojąc samotnie późnym wieczorem na przystanku autobusowym. Może wsiadł w inny autobus, może zasnął, może wysiadł na niewłaściwym przystanku, a może czeka cierpliwie na schodach domu? Rozmyśla były poseł, staruszek Pesach Kedem, jednocześnie irytując się na pracujących robotników. Czego szukają w piwnicy? Pergaminów, surowców a może złota?

Gdzieś, tuż przy baraku siada na schodku tajemniczy Adel. Otwiera zeszyt, notuje dwa zdania, po czym wstaje nakarmić koty, znów siada i pisze. Po chwili zerka w niebo, mruży oko, wstaje, karmi gołębie, wyjmuje harmonijkę, gra sobie tylko znane melodie. Jest także sentymentalny Dani Franko, choć pewnie właściwiej byłoby „Fchanko”, ze względu na jego specyficzny sposób mówienia. Wzruszał się na filmach, przyjaciół zawsze serdecznie obejmował, zmarł z dniu swoich pięćdziesiątych urodzin. Buja w obłokach siedemnastoletni Kobi, rysując patykiem na piasku ludzkie postaci. Choć wyglądają bezkształtnie, koślawie, dostrzec w nich można marzenie chłopca o wielkiej miłości. To tylko garstka krótkich opowieści, wspomnień, intryg, stylu bycia ludzi z wioski Tel Ilan.

W całej gamie dziesiątek opowiadań szczególnego znaczenia nabiera mrugnięcie okiem, oparcie dłoni o ladę, opłukanie filiżanki po kawie, ale także ptasie okrzyki, bzyczenie owadów, ludzkie stękania, przekleństwa. Wśród uczuć przewijają się na zmianę radość, litość, zabłąkanie, a wszystko, takie są moje osobiste odczucia, splątane wątkiem samotności.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

zachęcająca. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

świetna recenzja. 5

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szczerze polecam! ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zachęcająca recenzja, tylko wziąć i czytać (książkę też)*****

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo zachęcająca recenzja. Muszę przeczytać tę książkę. *****

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.