Facebook Google+ Twitter

Schengeńska kładka w Sromowcach Niżnych i Czerwonym Klasztorze

Dziś w nocy Polska weszła do strefy Schengen, co oznacza, że z przejść granicznych zniknęły kontrole. Jednak już od dwóch lat istnieje turystyczne przejście pomiędzy Polską i Słowacją, na którym nikt nie prowadził kontroli.

Przejście graniczne Sromowce Niżne - Czerwony Klasztor. / Fot. Bartosz SenderekPolskie Sromowce Niżne i słowacki Czerwony Klasztor, to dwie leżące bardzo blisko siebie turystyczne miejscowości w Pieninach. Miejscowości te, oprócz granicy, oddziela rzeka Dunajec. Od wielu lat na mapie zaznaczone było tam przejście graniczne, lecz faktycznie żadnego przejścia nie było, chyba, że ktoś uparłby się, abu Dunajec przekraczać wpław. Problem udało się rozwiązać, otwierając w sierpniu 2006 kładkę nad rzeką.

W lipcu 2007 miałem okazję zobaczyć nową kładkę i kilkukrotnie przekraczać granicę na tym przejściu. Na moście ani razu nie zostałem zapytany o paszport ani przez funkcjonariusza polskiej Straży Granicznej ani słowackiej policji. Było to chyba jedno z pierwszych polskich przejść granicznych, na których można było zobaczyć jakie są zalety Układu z Schengen.

Dzięki tej przygodzie łatwiej było mi wyobrazić sobie dzień, w którym Polska weszła do strefy Schengen. Przechadzając się po kładce zastanawiałem się, kiedy będzie taka swoboda w przekraczaniu granic. Teraz wiem, że od dziś.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

No ja na własnej skórze kilka lat temu doznałem braku tej kładki, kiedy nie mogłem przez Dunajec przedrzeć się do Czerwonego Klasztoru i pozostała tylko droga naokoło przez góry:) ale warto było:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

I pomyślałby by kto? Dawniej nie dopomyślenia. Widać idzie nowe...

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+)
P.S.
Cudowne zdjęcie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kiedyś jeździłam w Pieniny niemal co roku, niestety ostatnio nie :-( Istnienie kładki mocno mnie więc zadziwiło i za to "zadziwienie" "+" :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Komentarz krótki: "dokładnie!" :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.