Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3477 miejsce

Schetyna: Lech Kaczyński nie zasługuje na pomnik

"Lech Kaczyński nie zasługuje na pomnik. To była zła prezydentura. [...] nie był skłonny do współpracy z rządem, blokował wszystkie jego najważniejsze ustawy. Był prezydentem jednej partii i wyraźnie to podkreślał" - mówi Grzegorz Schetyna w wywiadzie dla Gazety Wyborczej

 / Fot. Wojciech Barczyński, PolskaW rozmowie z Gazetą Wyborczą, marszałek Sejmu, Grzegorz Schetyna wyjaśnia, dlaczego przeciwny jest usytuowaniu pomnika Lecha Kaczyńskiego przy Krakowskim Przedmieściu.

"Dziś na prezydenturę Lecha Kaczyńskiego patrzymy przez pryzmat katastrofy smoleńskiej, a nie jego dokonań jako prezydenta. Moim zdaniem Lech Kaczyński nie zasługuje na pomnik. To była zła prezydentura, tak też oceniali ją w większości Polacy przed 10 kwietnia. Prezydent Kaczyński nie był skłonny do współpracy z rządem, blokował wszystkie jego najważniejsze ustawy. Był prezydentem jednej partii i wyraźnie to podkreślał" - mówi Schetyna.

Marszałek Sejmu podkreśla, że katastrofa polskiego samolotu z prezydentem na pokładzie była bezprecedensową w skali światowej, więc pomnik powinien upamiętnić ofiary, ale zarówno miejsce, jak i projekt monumentu muszą być wynikiem wspólnej dyskusji i zgody narodowej. W czasie kampanii wyborczej dyskusja na temat pomnika byłaby jednym z pretekstów do wojny polsko-polskiej.

Schetyna zaznacza, że pochówek prezydenta na Wawelu odbył się pod presją i tym razem
Polska "nie powinna jednak poddać się presji środowiska związanego z PiS", zwłaszcza, że pomnik jest teraz narzędziem Kaczyńskiego w walce politycznej.

W październiku Jarosław Kaczyński mówił: Pomnik nie powinien stanąć przed Pałacem Prezydenckim

PiS celowo używa ostrego języka, pełnego niedomówień, by zniechęcić Polaków do polityki, a tym samym do udziału w wyborach. "Kaczyński wie, że im niższa frekwencja, tym lepszy wynik PiS" zaznacza Schetyna. Mówi też, że w wyborach PiS będzie wykorzystywało tragedię smoleńską, bo nie ma żadnych innych ofert dla swoich zwolenników. Teraz chodzi tylko o to, by podważyć istotę państwa. "Już nie tylko prezydent i premier, ale i prokuratura, i służby są według prezesa po ciemnej stronie. Nie damy się zaszantażować PiS, żeby całe państwo zajmowało się wyłącznie sprawą Smoleńska" twierdzi marszałek Sejmu.

Schetyna sugeruje też, że gdyby PiS wygrało wybory, stworzyłoby państwo oparte żądzy zemsty i na obsesyjnym szukaniu winnych śmierci brata prezesa PiS.

Wałęsa: Jarosław Kaczyński nie powinien postulować budowy pomnika

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (93):

Sortuj komentarze:

Oj Grzechu, Grzechu... Zazdrość ci cztery litery ściska, e?
Nie martw się, tobie pomników na pewno nikt stawiać nie będzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na złość Kaczyńskiemu pomnik by postawili a Niesiołowski odsłonił by go!


to jest swietne ,i jestem pewna za tak by sie stalo

Komentarz został ukrytyrozwiń
e
  • e
  • 19.04.2011 16:23

Pomniki stawiane są po kilku , kilkudziesięciu latach od śmierci . Skąd ten pośpiech ? Czyżby bali się weryfikacji dokonań ? Pośpiech był z Wawelem [ najpiękniejszy pomnik] i teraz wzbudza kontrowersje. Nawet pan Jarosław tam nie jeździ. Pomnik wszystkich ofiar jest na Powązkach [ w obliczu śmierci wszyscy są równi] i to powinno wystarczyć.

Komentarz został ukrytyrozwiń
potato
  • potato
  • 19.04.2011 16:04

Zwlaszcza w UK.byl szanowany przez rodakow.NIE ZAPOMNIMY NIGDY!!!!!....NIEUDACZNIKOW...

Komentarz został ukrytyrozwiń

prowadzicie prozne dysputy bowiem wiele pomnikow bylo zbuzonych wiele innych postawionych ,dlaczego nie mozna zaufac czasowi ..bo przyjda po nas nowi ludzie i inaczej zobacza to co dzisiaj widzimy ...dlaczego taki pan Krzysztof Bień Dzisiaj 09:22 pisze ...
Co do Kaczyńskiego to są wątpliwości a to skłania do zastanowienia się nad słusznością postawienia pomnika.....a skad ty to wiesz ,w jaki sposob mozesz dzisiaj wiedziec jak oceni to wszystko historia ...przykladow mamy wiele .... wspolczesni nie maja dystansu do wydarzen przed wlasnymi oczami ,teraz widzimy inaczej to co bylo 100 lat temu bo wiecej wiemy ,zastanow sie jak duzo nie wiesz ..troche pokory by sie ludziom przydalo !

Komentarz został ukrytyrozwiń

tak pisze wiersze czesto sa drukowane w gazetach ksiazkach poezji wspolczesnej a dzisiaj tj . 19 moj wiersz jest wyswietlany na murze w Krakowie na ul. Brackie1 do polnocy a na internecie mozna ta sciane
pod emultipoetry sobie zobaczyc i nie pije alkocholu do tego aby pisac ,...musialybym zostac dawno alkocholiczka...chyba na nia nie wygladam
moj panie ...3497 Dzisiaj 00:15 a wiersz na murze nazywa sie

trzeba przejsc
zaakceptowac rownouprawnienie do smierci
cisza zjawi sie sama
wytworna i nie potrzebna
ta sama droga
za domem w strone szkoly

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pomniki należą się ludziom zasłużonym i wybitnym. Co do Kaczyńskiego to są wątpliwości a to skłania do zastanowienia się nad słusznością postawienia pomnika. RODZINA może postawić na swój koszt i po 100 w każdym mieście to im wolno. Ale za moje pieniądze mówię prywatne i stanowcze NIE.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie stawiałbym veta wobec budowy pomnika Lecha Kaczyńskiego.Jesteśmy przecież potęga europejską w ilości stawianych pomników. Chodzi bardziej o miejsce, projekt pomnika i sposób sfinansowania jego budowy. Nie może być tak, że jakaś grupa społeczna będzie narzucać całemu społeczeństwu jaki pomnik i gdzie ma stanąć, w dodatku na koszt społeczeństwa. Na to się nie godzę.
Istnieją sprawdzone formy działania: powołanie społecznego komitetu budowy, zebranie dobrowolnych funduszy, przygotowanie projektu i uzyskanie formalnej lokalizacji, a na końcu budowa. Ale wszystko w granicach prawa i procedur, bez żądań i ultimatum i dramatycznych apeli PiS.
Tak to nie może działać. Jest tyle innych pięknych miejsc w Warszawie i Polsce.

Nie po ciężko pracuję i płacę podatki, by teraz przeznaczano je na pomnik, który umyślił sobie brat śp. Lecha K.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@roman koźmiński - "lewicowe szuje" czyli rutynowe plucie. Nawet sie nie chciało siegnąc do banalnego źródła wiadomosci?Piłsudski był socjalistą, a cześc kleru stanowczo protestowała przeciw pochówkowi na Wawelu. Wypadałoby szanowny panie pewne rzeczy odróżniac i przyjąc do wiadomości.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Pogrzeb_Józefa_Piłsudskiego

" mimo powszechnego nastroju żałobnego w Polsce, niektóre środowiska zbojkotowały żałobę - wbrew wyraźnemu życzeniu władz, które w takich wypadkach stosowały represje.

Biskup kielecki Augustyn Łosiński nie wywiesił flag żałobnych, a tylko flagi państwowe bez oznak żałoby, a także odmówił żądaniu władz bicia w dzwony kościelne. Wówczas członkowie Związku Legionistów i innych organizacji prorządowych weszli samowolnie na dzwonnicę katedry i zaczęli bić w dzwony. Biskup wysłał ludzi którzy usiłowali temu przeszkodzić ale bezskutecznie, po czym doszło do zamieszek - podburzony tłum usiłował wedrzeć się do rezydencji biskupa co zostało udaremnione dzięki interwencji policji.

Gazeta Warszawska - organ Narodowej Demokracji zamieściła informacje o śmierci Marszałka Piłsudskiego jako zwykłą informację wśród wielu innych depesz i nie wydrukowała orędzia prezydenta Mościckiego. W odpowiedzi na to Zarząd Polskiego Związku Wydawców Dzienników i Czasopism 14 maja 1935 wykreślił "GW" z listy członków Związku. Tego samego dnia władze skonfiskowały numer gazety [6].

23 czerwca 1937 metropolita krakowski Adam Sapieha polecił przeniesienie trumny ze zwłokami Piłsudskiego do krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów. Piłsudski był osobą, która zmieniła wyznanie, aby poślubić Marię Juszkiewiczową; dla Kościoła nie bez znaczenia była również jego socjalistyczna przeszłość. Decyzja ta wywołała ostry konflikt pomiędzy metropolitą a rządem, nazywany konfliktem wawelskim. Rząd podał się nawet demonstracyjnie do dymisji, ostatecznie jednak konflikt załagodzono, choć Sapieha decyzji nie zmienił."

Komentarz został ukrytyrozwiń
3497
  • 3497
  • 19.04.2011 00:15

Stanislawa zdrodowska, ta WIELKA poetka w24 czy aby na trzeźwo pisze?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.