Facebook Google+ Twitter

Schizofrenia - inny punkt widzenia (cz. 2)

Psychiatria nie informuje o innych formach obchodzenia siȩ ze schizofrenią, bo przecież monopolista, to monopolista i wie, że jego monopol polega na tym, aby światła dziennego nie ujrzały inne teorie. A takie istnieją już od dawna.

Daj serce / Fot. a. skulskiKiedy w rodzinie nagle pojawia siȩ tzw. schizofrenia, stoimy zazwyczaj bezradni i bezsilni przed nie lada problemem. Nasza wiedza na temat tego fenomenu jest bardzo jednostronna, bo z gruntu nauczono nas, że „wariat to wariat“ i od zawsze napływało do nas, że jest to niebezpieczna i nieuleczalna choroba. W sprawie naszych bliskich zadamy sobie jednak pytanie, czy rzeczywiście jego to również dotyczy. Mało tego, „nasz chory” będzie siȩ upierał, że chory nie jest, co pogłębi nasz strach, gdyż zachowywał siȩ będzie inaczej, niż zazwyczaj, czyli wbrew ustalonym przez ogół „normom“. Co w takiej sytuacji robić?

Ciekawie w takich momentach na pewno nie jest, gdyż z jednej strony czeka na nas masa codziennych obowiązków, z drugiej - ów bliski, który wydaje siȩ już na stałe potrzebować poświęcenia naszej uwagi, ciągle chce nam coś przekazać. Bez przerwy i bez względu na nasze życiowe kłopoty chce pochłaniać naszą uwagę czy to potokiem słów, czy też niepokojącym izolowaniem się od nas. A my, nie mając pojęcia co siȩ dzieje, jak nie pomyślimy w pierwszej kolejności, że wziął jakieś narkotyki, to z pewnością przemknie nam przez myśl, że... trzeba będzie zaprowadzić go do psychiatry.

Nikt z nas nie pomyśli, że nagłe zmiany w naszym bliskim niekoniecznie są chorobą, a mogą być zrodzeniem siȩ w nim nowego stanu świadomości, czego w tej początkowej fazie nie jesteśmy w stanie pojąć ani my, ani - tak do końca - on sam, bo dla obydwu stron są to doświadczenia nieznane. Zrodzi siȩ więc w nas (i w nim) strach, coraz częściej zaczniemy myśleć o wizycie u psychiatry i już w tym samym momencie nasz bliski odwróci siȩ twierdząc (na początku spokojnie, po chwili już wściekle): „...sami jesteście pieprznięci!“

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Plus, za wytrwałe oswajanie czytelników ze złożonym problemem, jakim jest schizofrenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W krajach rozwiniętych, nowoczesnych propaguje się tolerancję, gloryfikuje indywidualizm i różnorodność, "modnie" jest mieć liberalne poglądy. Jednak jeśli spotykamy się z żywym przykładem na to, że nasz świat wewnętrzny, świat odczuć i postrzegania nie jest czarno-biały, najczęstszą naszą reakcją jest negacja takiej wielości odczuwania, strach i przekonanie, że mamy do czynienia z "wariatem". Chyba jeszcze wszyscy nie dorośliśmy do uznania tego fenomenu

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.