Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

30762 miejsce

Schizofrenia, inny punkt widzenia, część 3. A co na to schizofrenik?

"Czym dla mnie jest schizofrenia? Hmm... Wyda się to kontrowersyjne dla wielu schizofreników, jak i osób związanych ze schizofrenią, ale dla mnie jest ona darem, dodatkowym zmysłem, pozwalającym inaczej postrzegać rzeczywistość..."

Jestem / Fot. Andrzej SkulskiW poprzednich dwóch częściach artykułu “Schizofrenia – inny punkt widzenia” starałem się zwrócić uwagę osób, które stykają fenomenem schizofrenii na to, że w uporaniu się z powstałym problemem braku komunikacji potrzebna jest przede wszystkim nasza gotowość do otwarcia własnej świadomości na nowe doświadczenia, jak i chęć poszerzania wiedzy o publikacje spoza psychiatrycznej półki. Uzupełnieniem do poprzednich części, jak też swego rodzaju formą “uwagi dla psychiatrów” niech będzie poniższa rozmowa ze schizofrenikiem:

- Czym dla Ciebie jest schizofrenia?
- Czym dla mnie jest schizofrenia? Hmm... Wyda się to kontrowersyjne dla wielu schizofreników, jak i osób związanych ze schizofrenią, ale dla mnie jest ona darem, dodatkowym zmysłem, pozwalającym inaczej postrzegać rzeczywistość. Tak mogę powiedzieć po wielu latach zmagań, nauki obchodzenia się ze schizofrenią, "dogadywania się z nią", a co za tym idzie – poznaniem i zrozumieniem innego stanu świadomości, który nagle się pojawił. A czym naprawdę jest schizofrenia, nie wie nikt i chociaż istnieje wiele teorii, to żadna z nich nie daje całkowicie wyczerpującej odpowiedzi. Jest wiele rzeczy na tym świecie, których słowami nie da się opisać tak, aby powstała regułka, którą można byłoby przypiąć do każdego, tak jak nie istnieje uniwersalny garnitur, w który można byłoby wpasować każdego człowieka bez względu na jego płeć, wzrost czy też wagę, a w którym podobałby się bez wyjątku pozostałej reszcie społeczeństwa. Myślę, że poznanie schizofrenii byłoby o wiele łatwiejsze, gdyby udzielono nam wreszcie głosu w rozważaniach na ten temat, a nie ogłupiało psychotropami i spychało na margines “chorego psychicznie”.

- Określanie schizofrenii chorobą można więc śmiało zaliczyć do podstawowych błędów...
- Jasne! Najłatwiej jest określić schizofrenię chorobą, zamknąć nas w szpitalach, gdzie kratami są nie tylko metalowe pręty w oknach, ale przede wszystkim podawane pacjentom psychotropy, co usilnie próbuje robić przeważająca większość psychiatrów i innych specjalistów, związanych z tą profesją. I wiecie, może i bym się z tym zgodziła, gdyby te ich kraty potrafiły coś naprawdę powstrzymać, czyli cierpienie samych "leczonych". Niestety metody te w większości przypadków takich problemów tylko przysparzają.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

sway77
  • sway77
  • 26.01.2011 15:04

Ludzie, nie dajcie sobie wmówić schizofrenii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moim zdaniem - tak.

Ale nie jest to tylko moje zdanie. W broszurze P. Bakera pt.: "Głos Wewnętrzny", którą gorąco polecam (do wglądu na mojej stronie: http://anty-psychiatria.info ) czytamy np.:

"Trudno to wyjaśnić
Nie jest łatwo wyjaśnić, jak to jest, kiedy słyszy się Głosy szczególnie wtedy, kiedy ktoś ich nigdy nie słyszał. Słowo „powołanie“ oznacza np.: „iść za jakimś głosem“. Słyszy się wiȩc jakiś głos, za którym się idzie. Nie to mają na myśli ludzie, mówiąc „mam powołanie“, ale w gruncie rzeczy tak to znaczy. I rzeczywiście, wiele znaczących postaci historycznych mówiło o sobie, że inspirowane są przez Głosy.
_______________________________________________________________
R. 1 - Kilka faktów
Następujące znane postacie mówiły o sobie, że słyszą Głosy:
Sokrates, Mojżesz, Jezus, Joanna d’Arc, Teresa z Awilii, Emanuel von Swedenborg, Carl Gustav Jung, Anthony Hopkins, Zone Wannamaker i Ghandi."
—————&#82 12;—————————————————————————————————
Pozdrawiam serdecznie
Andrzej Skulski

Komentarz został ukrytyrozwiń

+) Interesujące!
Czy na podstawie Pana doświadczeń z takimi osobami oraz znaną Panu literaturą, uprawnione byłoby postawienie tezy, że prorocy, święci, wizjonerzy, być może dotknięci byli schizofrenią?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.