Facebook Google+ Twitter

Schizofreniczna podróż za tabliczkę czekolady

„Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku”- powiedział do mnie, wręczając tabliczkę czekolady, trzymając swoją twarz przy mojej twarzy. -„Jak się Pani podoba w pociągu?”

Sytuacja ta przytrafiła się naprawdę. Był to już prawie koniec mojej podróży, zostało mi jakieś czterdzieści kilometrów, pociąg osobowy, prawie pusty. Na przedostatniej stacji wsiedli dwaj mężczyźni. Usiedli po drugiej stronie przedziału. Na początku nie zwracałam na nich uwagi, słuchałam muzyki i prawdę mówiąc prawie spałam. Gdy nagle poczułam czyjś oddech na swojej twarzy, ujrzałam jednego mężczyznę, który coś do mnie mówił. Chwycił mnie za rękę i składał życzenia, dając mi czekoladę. W kilka sekund obaj mężczyźni siedzieli już obok mnie. Z rozmowy okazało się, że jeden jest schizofrenikiem, a drugi alkoholikiem. Rozmawialiśmy całe czterdzieści minut Takich historii jest mnóstwo - ta skończyła się szczęśliwie.

Polska Kolej Państwowa to chyba najgorszy środek komunikacji XXI wieku, oczywiście w Polsce. Mamy odrzutowe samoloty, szybkie samochody i nowoczesne komputery, a mimo takiego postępu komunikacyjnego, jaki nastąpił na świecie i w naszym kraju, kolei w ogóle się nie zmienia. Krótko mówiąc jest w „opłakanym” stanie. Nie myślcie sobie, że mam na myśli tylko wygląd zewnętrzny czy wewnętrzny pociągu. Jednak ich widok często mnie zniechęca.

Na samą myśl o podróży pociągiem „robi mi się słabo”. Dlaczego politycy posiadają swoje samoloty, dzięki którym mogą dostać się z centralnej Polski na Pomorze w niecałą godzinę? Zwykły „zjadacz chleba” tą samą drogę pokonuje w 8 godzin samochodem lub 12 godzin pociągiem, oczywiście przy „dobrych wiatrach”, gdyż musimy zwrócić uwagę na dość istotny fakt. Mianowicie trzeba doliczyć do tej podróży jeszcze jakieś trzy godziny na ewentualne przesiadki, opóźnienia pociągów lub skradzione trakcje.

Wsiąść do pociągu „byle jakiego”, to lepiej już wcale nie wsiadać, często nachodzi mnie taka myśl, gdy widzę z daleka lub z bliska nadjeżdżającą jednostkę Polskich Kolei Państwowych. Sama podróż mogłaby być przyjemna, gdyby przynajmniej odbywała się w komfortowych warunkach. Nie mówiąc już o braku ogrzewania zimą lub o dodatkowych wagonach podczas świąt. W środowisku studenckim dość popularne jest stwierdzenie „jechałam na pałę”, czyli stałam w korytarzu lub w przerwie między wagonami. Najgorsza jest jednak podróż w toalecie. Brak miejsca to jednak nie jedyny problem. Jak można „wypuścić” osobowy pociąg na trasie „Przemyśl – Łódź”, mierzącej około 400 km? Jest to około dziesięć godzin jazdy na plastikowych krzesłach, z dwudziestoma dwoma miejscami siedzącymi. Zakładając czysto hipotetycznie, że każdy z podróżujących ma ze sobą walizkę, do przedziału zmieści się jeszcze jakieś dziesięć, może piętnaście osób. Czy w takich warunkach można mówić o komfortowej podróży? Moim zdaniem nie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

45 lat ekonomii niedoboru zrobiło swoje, a potem-po 1989 roku-lekceważenie rozwiązań kolejowych sprawdzonych w rozwiniętej części Europy. Do tego totalna niewydolność urzędnicza, która po 2005 roku potrafiła wykorzystać zaledwie kilka procent z dotacji unijnych przeznaczonych na kolej. Zaległości są ogromne, w sprzęcie, infrastrukturze torowej, poziomie obsługi, a przede wszystkim mentalności decydentów kolejowych.
A na kolei może być pięknie: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Likwidacja połączeń i infrastruktury spowodowały, że mamy bogatą sieć spółek a sieć torów uboższą o 30 procent - w przeciągu lat dwudziestu. O tyle też mniej mieszkańców korzysta z kolei w stosunku do państw ościennych. Wydaje mi się, że tory i pociągi nie są potrzebne PKP. Tak jak "Zapomniana linia kolejowa z Olesna do Praszki" : link

Komentarz został ukrytyrozwiń

A kto za to odpowiada , ? wie,c wszystko jasne Polska to taki właśnie , kraj jakie ich władzę.! Tak wszystko niech zlikwidują, i co dalej może jak w Rosji będziemy latać starymi wysłużonymi samolotami.? Oto Polska właśnie.!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zobaczymy co przyniesie likwidacja nierentownych połączeń. Czy wpłynie to na modernizację taboru albo torów, przez które na wielu trasach pociąg nie może się za bardzo rozpędzić, boby się wykoleił.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.