Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1201 miejsce

Schorowani Polacy umierają wcześniej niż reszta obywateli UE

Polacy są bardziej schorowani niż obywatele krajów starej Unii Europejskiej - wynika z raportu o stanie zdrowia Polaków, przygotowywanego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. Donosi o nim dziś "Dziennik Gazeta Prawna".

Szpital MSWiA w Łodzi / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Szpital_MSWiA_Lodz.jpgCo zrobić, aby zmienić obecną sytuację? Potrzebujemy nowych technologii, lepszego dostępu do lekarzy i więcej pieniędzy.

Statystyczny Polak żyje o 4-5 lat krócej niż Francuz, Niemiec czy Holender. Zdaniem specjalistów, z którymi rozmawiał dziennik, bez szybkiej reformy systemu leczenia nie dogonimy UE w tym względzie przez najbliższe 20 lat.

Według gazety stan zdrowia dzisiejszych 50- i 60-latków jest gorszy niż mieszkańców zachodniej Europy. Mamy gorsze efekty leczenia, a tym samym wyższą śmiertelność.

Dodatkowym problemem są niskie nakłady na służbę zdrowia. Polska przeznacza na nią zaledwie 6,2 proc. PKB. Dla porównania - Francja 11,1 proc., Niemcy 10,6 proc., Węgry 8,3 proc. Mniej na ochronę zdrowia przeznaczają: Cypr, Litwa, Rumunia i Estonia.

Ogromną bolączką polskiej służby zdrowia jest marnowanie pieniędzy przez zła organizację. Mimo, że w zeszłym roku rząd przeznaczył w sumie ponad 616 mln zł na programy mające na celu poprawę stanu zdrowia Polaków to kontrola nad wydawaniem tych pieniędzy przez samorządy i różne organizacje jest niewystarczająca - uważa dr Paweł Goryński, jeden z autorów raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

O co chodzi z tymi niskimi nakładami? Przecież publiczna służba zdrowia finansowana jest ze składek pracowników i przedsiębiorców, a prywatna bezpośrednio z kieszeni pacjentów. Zatem zwiększyć nakłady możemy albo przez podniesienie składki (ale kto tego chce? chyba tylko ci, którzy korzystają, a nie pracują), albo przez nakłonienie ludzi, żeby częściej korzystali z lekarzy prywatnie (ale skoro tego nie robią, to najwyraźniej nie chcą, nie potrzebują, albo ich nie stać). W takim razie w artykule powinno znaleźć się pytanie: KOMU ZABRAĆ KASĘ?!? Oby odpowiedź nie brzmiała: tym złodzieją-byznesmeną.

Aaa, poza tym, czy ktoś doliczył do tych nakładów łapówki i szarą strefę?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.