Facebook Google+ Twitter

Schroeder: Uznanie niepodległości Kosowa to wielki błąd

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-10-15 19:07

Były niemiecki kanclerz Gerard Schroeder stwierdził, że uznanie jednostronnej deklaracji niepodległości Kosowa było wielkim błędem.

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Gerhard_Schroeder_MUC-20050910-02.jpg / Fot. Wikimedia CommonsW wywiadzie z 15 października, przeprowadzonym dla serbskiego tygodnika NIN, były niemiecki kanclerz Gerard Schroeder stwierdził, że uznanie jednostronnej deklaracji niepodległości Kosowa było dużym błędem. Jako dowód takiego twierdzenia, były kanclerz podkreślił, że do tej pory prawie dwie trzecie społeczności międzynarodowej nie uznało istnienia tego państwa. Krytykuję uznanie niepodległości Kosowa, ponieważ decyzja ta była zbyt pośpieszna oraz podjęta pod dużym naciskiem amerykańskiej administracji stwierdził Schroeder.

Gerard Schroeder powiedział, że uznanie niepodległości byłej serbskiej prowincji, pod względem pośpiechu i braku rozwagi, można porównać do podjęcia przez NATO interwencji w 1999 roku. Były kanclerz dodał, że niemiecki rząd wziął wtedy udział w ataku na Jugosławię, ponieważ była to wspólna decyzja zjednoczonej Europy. Wyraził on ubolewanie z tego powodu, twierdząc, że zdaje sobie sprawę, iż bombardowania Jugosławii stały się powodem cierpienia ogromnej liczby ludzi.

Schroeder podkreślił również swoje poparcie dla unijnych aspiracji Serbii. Według niego serbski rząd wykonuje świetną pracę w celu zbliżania kraju do standardów europejskich. Ostrzegł jednak, że Unia Europejska powinna bardziej docenić starania Belgradu, w przeciwnym razie Serbii grozi ponowna izolacja międzynarodowa, która byłaby katastrofą zarówno dla niej, jak i Unii Europejskiej.

Były kanclerz wezwał Brukselę do przyspieszenia procesu integracyjnego wobec Belgradu, podkreślając, że Serbia spełnia obecnie wszystkie najważniejsze wymogi potencjalnego kandydata. Schroeder odniósł się tym samym do planowanej liberalizacji wizowej, którą Unia Europejska zdecydowała się warunkowo objąć Serbię.

Gerhard Schroeder, były przewodniczący SPD, objął urząd kanclerza Niemiec po Helmucie Kohlu w 1998 roku. Funkcję tę sprawował przez dwie kadencje. Podczas nich zapisał się w historii jako pierwszy od 1945 roku niemiecki kanclerz, który wysłał wojska niemieckie poza granice kraju (Kosowo i Afganistan). Po rozpoczęciu przez USA inwazji na Irak odmówił wparcia operacji, co stało się powodem ochłodzenia relacji ze Stanami Zjednoczonymi. W 2005 roku Bundestag nie wyraził wobec niego wotum zaufania, co zapoczątkowało jego wycofanie się z polityki. Obecnie jest przewodniczącym komitetu akcjonariuszy North European Gas Pipeline Company.

Źródło: b92.net

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Ten człowiek sprzedał się Rosjanom, Gazociąg Północny tylko to potwierdza.
Oczywiście, Kosowo powinno być serbskie, ale Schroeder tylko podlizuje się Rosjanom.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 16.10.2009 03:32

p.Lukaszu co chcesz mi powiedzieć? A p.Łukasz potrafi brylować, czy tak tylko mu się wydaje jak bryluje u cioci na imieninach?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak, Pan Thadee po udanym debiucie dalej bryluje na W24.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 15.10.2009 22:48

socjal demokrata, SLD, PO, co te czerwone bydle ma do powiedzenia, robi sobie reklamę. Dlaczego nie krzyczał tak gdy bandyci atakowali Serbów, gdy w bombardowaniach ginęli niewinni ludzie? Gada z sensem,..... czy podać bydlakowi rękę, Panowie, chwila refleksji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak , jestem pod wrażeniem tegoż "niemca" ale ma rację - jednym słowem "graba" Gerard

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wreszcie ktoś gada z sensem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.