Facebook Google+ Twitter

Schron przeciwatomowy pod hotelem w Pradze

Pod hotelem Jałta na Placu Wacława w Pradze turyści mogą zwiedzać Muzeum Zimnej Wojny. Materiał przekazany dla prasy z Czechtourismu z Warszawy

 / Fot. Hotel JałtaPod hotelem Jałta na Placu Wacława w Pradze turyści mogą zwiedzać Muzeum Zimnej Wojny. Muzeum mieści się w dawnym schronie przeciwatomowym zbudowanym równocześnie z hotelem przed 55 laty. W tamtych czasach była to bardzo droga inwestycja, w przeliczeniu na obecne ceny, wyniosłaby kilkaset milionów koron. Miejsce pod hotelem nie zostało wybrane przypadkowo. W razie konfliktu zbrojnego hotel Jałta miał być siedzibą władz Układu Warszawskiego.
Schron przeciwatomowy miał pomieścić około 150 osób. Był doskonale wyposażony, znajdowała się tam nawet mała sala operacyjna. Posiadał kilka wyjść ewakuacyjnych. Jedno z nich znajdowało się w pobliżu hotelu, na Placu Wacława, drugie w sąsiednim budynku. Obecnie oba wyjścia są zamurowane.
Turyści zwiedzający schron uzyskają informacje o żelaznej kurtynie, zobaczą salę operacyjną, dalekopis, urządzenia do podsłuchu, zaplecze obsługi schronu i agentów czechosłowackich tajnych służb.
W drugiej połowie XX wieku hotel Jałta należał do najbardziej prestiżowych hoteli praskich. Niewiele osób wówczas wiedziało, że w pomieszczeniach pod budynkiem znajdują się nowoczesne urządzenia do podsłuchu, służące do monitorowania rozmów telefonicznych gości.
Muzeum jest czynne w tygodnie parzyste we wtorki i czwartki, w tygodnie nieparzyste w poniedziałki i środy w godz.17:00 - 20:00. Czas zwiedzania: około 30 minut.
Wstęp do muzeum: 75 koron, konieczna rezerwacja.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.