Facebook Google+ Twitter

Schronisko „Na Śnieżniku”. Znakomita baza wypadowa

Masyw Śnieżnika to raj dla turystów. Ci, którzy uwielbiają aktywny wypoczynek jadąc tam z pewnością wrócą zadowoleni. Teren jest dobrze przygotowany zarówno dla pieszych jak i rowerowych turystów, jest tam wiele atrakcji dla dużych i małych

Schronisko Na Śnieżniku i sam Śnieżnik / Fot. Paweł WężykŚnieżnik Kłodzki (1425m n.p.m.) / Fot. Paweł WężykMasyw Śnieżnika zaliczany jest do Sudetów Wschodnich i znajduje się na południu Kotliny Kłodzkiej. Najwyższym szczytem jest Śnieżnik (1425 m n.p.m.), który nadaje całemu pasmu charakter wysokogórski. Od niego rozchodzą się we wszystkie strony grzbiety górskie. Szczyt jest doskonałym tarasem widokowym, gdyż znajduje się powyżej górnej granicy lasu. Przy dobrej widoczności można stamtąd podziwiać Karkonosze, czy Masyw Ślęży.

Schronisko Na Śnieżniku

Schronisko Na Śnieżniku / Fot. Paweł WężykPierwotnie nazywane było „Szwajcarką” i powstało w 1869 roku z inicjatywy księżnej Marianny Orańskiej. Schronisko znajduje się na 1218 m n.p.m. na Hali pod Śnieżnikiem i jest znakomitą bazą wypadową dla wielbicieli pieszych i rowerowych wycieczek. Schronisko dysponuje 58 miejscami noclegowymi w wieloosobowych salach (2-, 4-, 6-, 8-, 10-osobowe pokoje) i szczególnie latem cieszy się ogromną popularnością. Planując noclegi w tym urokliwym miejscu warto wcześniej zadzwonić i dokonać rezerwacji.

Jaskinia Niedźwiedzia


Jaskinia Niedźwiedzia / Fot. Paweł WężykByć na Masywie Śnieżnika i nie zobaczyć Jaskini Niedźwiedziej, to tak jak być w Paryżu i nie zobaczyć wieży Eiffla. Jest to jedno z najciekawszych miejsc całych Sudetów Wschodnich. Ze schroniska do jaskini jest ok. 3 kilometry, co zajmuje nie więcej niż 30 minut czasu. Jest dosyć stromo, ale w dół. Na pewno dłuższy i o wiele trudniejszy będzie powrót. Niemal całą drogę do jaskini towarzyszy nam dźwięk płynącego tuż obok rwącego potoku, jest to Kleśnica, a cały obszar, w którym znajduje się jaskinia to Dolina Kleśnicy. Łącznie korytarze jaskini liczą blisko 2,5 kilometra i tym samym Jaskinia Niedźwiedzia jest największą jaskinią w Sudetach i jedną z głębszych w Polsce (60 metrów). Jaskinia słynie ze swojej szaty naciekowej, która powstaje z wód spływających z góry Stromy. W jaskini panuje chłodny mikroklimat, temperatura powietrza w jej wnętrzu wynosi zaledwie 6 stopni C, warto więc zabrać ze sobą ciepłą bluzę lub sweter. Zwiedzanie jaskini odbywa się tylko i wyłącznie z przewodnikiem, który ciekawie i z pasją opowiada o jej historii.


Wodospad Wilczki

Wodospad Wilczki / Fot. Paweł WężykJest drugim co do wielkości wodospadem Sudetów, mierzy 22 metry (przed powodzią w 1997 miał 27 metrów); położony jest w miejscowości Międzygórze. Ze schroniska do wodospadu prowadzą trzy szlaki turystyczne, o różnym stopniu trudności. Polecam zejście jednym, a wejście innym szlakiem. Na szlaku czerwonym i zielonym jest wiele miejsc postoju zaopatrzonych w drewniane ławki i stoły. Można odpocząć, posilić się zabranym na drogę prowiantem i podziwiać okolicę. Szlak niebieski natomiast to praktycznie droga prowadząca do schroniska, bardzo dobra dla rowerowych turystów. Przy samym wodospadzie znajduje się wiele ścieżek oraz mostków z których można podziwiać wysokie ściany wąwozu, i sam wodospad, który robi wielkie wrażenie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Tak, tak foto galeria + artykuł . Oto chodzi. Materiał świetny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus za fajny materiał:) byłem tam i też polecam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To nei jest Traszka lecz Jaszczurka zwinka ( po obfitym obiadku :), ewentualnie żyworódka- ciezko wywnioskować z tego zdjęcia. Ale na pewno nie traszka...

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) za przypomnienie o Jaskini Niedźwiedzia, teraz jest wreszcie dobry moment, aby ją zobaczyć (ochłoda). :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 15.06.2007 12:28

(+) no tak, nieciekawie to wyglada... Jednak tekst jest b.ciekawy a zdjecia ladne...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z pewnością Marcin ma rację, chyba wszyscy jesteśmy za. Osobiście włożyłem bardzo dużo pracy, żeby odpowiednio wkomponować w ten tekst zdjęcia. Wynik jest jaki widać. Choć wysyłając materiał do moderacji nieco inaczej to wyglądało.

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Na forum Marcin Nowak pisze: " Pora zastanowić się na makijażem niektórych artykułów.
Po raz kolejny, tym razem oficjalnie wnioskuję... Chyba w kierunku Michała Giergielewicza, ale również do was wszystkich:
Mamy galerie. Mamy artykuły. Ale wciąż nie ma możliwości korelacji obydwóch. Przykładowo wśród tekstów typowo turystycznych, aż prosi się aby pod artykułem można było umieścić galeryjkę zdjęć. Wygodnie, przejrzyście i czytelnie." - Twój świetny artykuł doskonale obrazuje postulat Marcina. Jestem za! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lubisz i znasz góry. To widać gołym okiem. Wielki, wielki plus! Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.