Facebook Google+ Twitter

Schuman w krzywym zwierciadle

"Plan Schumana w karykaturze i propagandzie" to wystawa na której oglądać możemy jak PRL, władze i artyści związani z władzą ośmieszali i bagatelizowali fakt jednoczenia się Zachodu i wypracowywania podstaw funkcjonowania przyszłej Unii Europejskiej.

"Plan Schumana w karykaturze i propagandzie". / Fot. Mateusz CiećwierskiDziś o godzinie 16, w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego przy ulicy Dobrej 56/66, została otwarta wystawa "Plan Schumana w karykaturze i propagandzie". Na uroczystym otwarciu pojawili się m. in. ambasador Luksemburga Ronald Dofing.

Ekspozycja ukazuje, jak przemiany zachodzące w ówczesnej Europie Zachodniej zostały odebrane i ośmieszone przez polskich artystów plastyków, współpracujących na co dzień z peerelowskimi mediami.

"Plan Schumana w karykaturze i propagandzie" to pierwsza taka wystawa w Polsce. - Chcemy rozpropagować misję Schumana. Rysunki satyryczne mają w tym celu pomóc - mówi Prezes Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana, Anna Radwan-Röhrenschef.

Flaga Francji. / Fot. Mateusz CiećwierskiI jest to cel słuszny, bo jak sie okazuje nie każdy z napotkanych przez Wiadomości24.pl odwiedzających wystawę wie kim jest Robert Schuman. - Robert Schuman? Nie wiem. Kompozytor? Jeden z założycieli Unii Europejskiej? Gdybyś mi nie powiedział, żyłabym w błędzie - mówi 24-letnia Monika, studentka dietetyki.

- Ciekawa wystawka - bo wystawą tego nie można nazwać. Co prawda uczę się teraz historii na maturę, ale przecież to też historia - dodaje Tomek, uczeń klasy maturalnej LO im. Mikołaja Reja w Warszawie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.