Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8888 miejsce

Ściąga z ekonomii cz. 2

Tym razem postanowiłem obalić błędne opinie na temat istotnych spraw związanych z ekonomią, które często słyszę od znajomych albo rodziny, podzielanych przez, jak sądzę, sporą część społeczeństwa.

W przypadku bankructwa banku ludzie stracą wszystkie zgromadzone w nim oszczędności.

 / Fot. www.bfg.plBank zarabia głównie na pośrednictwie między tymi, którzy deponują w nim swoje pieniądze i biorącymi od niego kredyty. Przy zachowaniu pewnych standardów ta działalność jest w dużym stopniu bezpieczna, choć zdarzają się przypadki niosące ze sobą zagrożenie bankructwa.

Jedna z nich występuje, gdy dłużnik, który pożyczył od banku pieniądze, nie chce, albo nie ma z czego ich oddać, a złożone zabezpieczenia nie są wystarczające na pokrycie długu. Taka sytuacja miała miejsce w Polsce na początku lat 90., gdy państwowe przedsiębiorstwa nie radziły sobie w nowej, kapitalistycznej rzeczywistości i ociągały się ze spłatą kredytów.

Zagrożenie może wynikać także z innego rodzaju inwestycji. Dobrym przykładem jest historia bankructwa najstarszego angielskiego banku inwestycyjnego Barings. Doprowadził do tego swoimi spekulacjami na rynkach finansowych jeden z jego pracowników. Chcąc pokryć osiągnięte wcześniej straty złożył duże zlecenie, w którym założył, ze indeks japońskiej giełdy nie zmieni się w najbliższym czasie. Niestety, trzęsienie ziemi w Kobe pokrzyżowało jego plan a próby jej odrobienia nie odniosły skutku. Ostatecznie bank z powodu jednego pracownika stracił 827 milionów funtów, dwa razy więcej niż wynosił jego kapitał i musiał ogłosić bankructwo.

Takie sytuacje to jednak wyjątek, a nie reguła, a nawet, gdy wystąpią to nie powinny zagrozić drobnemu ciułaczowi. W przypadku bankructwa polskiego banku Bankowy Fundusz Gwarancyjny zwróci całą lokatę osobom, które miały na niej do 1000 euro, a dla depozytów powyżej tej kwoty gwarantowane jest całość z 1000 euro plus 90 procent z reszty aż do 22.500. Środki potrzebne na wypłatę pochodzą od innych banków, którym zależy, aby ich sektor uchodził za bezpieczny. Ryzyko istnieje, ale dotyczy tylko bardziej majętnych klientów. W Polsce ostatnie i najbardziej znane było bankructwo banku Staropolskiego w 1999 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

A co do inflacji, to faktycznie.
Tu jest dobry opis tego, jak się ją mierzy naprawdę:
http://www.nbportal.pl/pl/np/bloki/pieniadz/mierzy_inflacje

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kolejny plus. Ludzie wierzą w dziwne rzeczy swoją drogą... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(-) za fragment o inflacji. Poczawszy od pierwszego zdania. przeczytaj caly ustep jeszcze raz, potem znajdz definicje koszyka do okreslania wskaznika inflacji, potem napisz porzadnie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) zgadzam się z przedmówcą. dobry tekst.

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) za inicjatywę!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.