Facebook Google+ Twitter

Ściągałeś "Drogówkę" i inne polskie filmy? Mogą czekać cię kłopoty

100 tys. internautów, którzy udostępniali popularne polskie filmy może znaleźć się na celowniku prokuratury. Śledczy kierują wnioski do dostawców internetu o udostępnienie danych osób, które udostępniały pirackie wersje polskich filmów.

 / Fot. Autor: torrents.fm (Screenshot of Krassotkin (torrents.fm) [CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], undefinedJedna z kancelarii prawnych walczy z internautami, którzy pobierali i udostępniali polskie filmy. Chodzi o takie tytuły jak "Obława", "Drogówka", "Czarny czwartek”, "Last minute", czy "Być jak Kazimierz Deyna" - informuje Gazeta Prawna.

Dziennikarze zapytali dostawców internetu czy otrzymali wnioski z prokuratury o ujawnienie danych internatów. Odpowiedziało trzy z sześciu pytanych firm. W sumie może chodzić o około 100 tys. ludzi. Wszyscy mogą spodziewać się wezwania w celu złożenia zeznań, a potem propozycji ugody przedsądowej opiewającej na 550 zł.

Prokuratura Rejonowa w Pruszkowie prowadzi postępowania w sprawie pięciu polskich filmów. Producenci korzystają z usług firmy Baseprotect i Kancelarii Anny Łuczak, które pomagają walczyć z piractwem. Chodzi o naruszenie art. 116 prawa autorskiego: "Kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom rozpowszechnia cudzy utwór w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2".

Kto może obawiać się wezwania? Internauci, którzy udostępniali wyżej wymienione filmy, szczególnie ci którzy korzystali z sieci BitTorrent. Pobieranie plików przy użyciu tego protokołu - w uproszczeniu - powoduje również ich udostępnianie, co jest naruszeniem prawa.

Według prokuratury tylko film "Drogówka" został pobrany nielegalnie 300 tys. razy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.