Facebook Google+ Twitter

Ściąganie na maturze jest bardzo ryzykowne

Niejeden maturzysta poradził sobie ze zdaniem matury dzięki ściąganiu i w rezultacie uzyskał świadectwo dojrzałości, umożliwiające mu dostanie się na studia wyższe.

Jednak tu pojawia się zasadnicze pytanie, mianowicie czy licealista, który skończy również następny szczebel edukacji, będzie naprawdę wartościowym ekspertem? Ciekawym przykładem może być tu zapewne Grzegorz Napieralski, który ostatnimi czasy zdobywa coraz większą popularność, zarówno jako osobowość, ale również polityk. Przewodniczący SLD przyznał wczoraj w wypowiedzi dla TVN24, iż zdarzyło mu się ściągać na egzaminie maturalnym, który zdawał 20 lat temu.

Jednak większość słabo przygotowanych licealistów zada sobie pytanie. Jeżeli jemu było wolno to dlaczego nie mnie? Otóż każdemu przyłapanemu na ściąganiu maturzyście zostanie odebrana szansa poprawy matury w tym roku, a możliwość przystąpienia do egzaminu poprawkowego uzyskają dopiero w następnym. Jednak takie kary z pewnością nie odstraszą amatorów "lekkiego pióra". Tym bardziej, że w wielu szkołach mogą liczyć na „przymknięcie oka” przez egzaminatorów, którzy są z drugiej strony nauczycielami prowadzącymi z nimi na co dzień zajęcia.

Jednak weryfikacja nie następuje na szczeblu szkolnym, tylko okręgowym. I to właśnie tam większość ściągających na egzaminie maturalnym licealistów zostaje zdemaskowana. W zeszłym roku pracownicy okręgowych komisji egzaminacyjnych wykryli kilkaset prac, których zawartość świadczyła o niesamodzielności. W rezultacie egzaminatorzy ci unieważnili matury tym z licealistów, którzy mieli identyczną zawartość merytoryczną prac.

Z danych zamieszczonych w internecie widać, że podstawową przyczyną wyłapania ściągających jest powielanie błędów jednego maturzysty przez drugiego. I tak np. portal rypin.biz publikuje informacje, gdzie mamy do czynienia z tego typu zdarzeniem. Mianowicie w Zespole Szkół nr 2 im. Unii Europejskiej w Rypinie z pośród 146 uczniów przystępujących do matury rok temu, przez ściąganie, matura została unieważniona aż 30 uczniom przystępującym do niej. Smaczku całej sytuacji dodaje fakt, iż była to szkoła ekonomiczna, a uczniowie ściągali na egzaminie matematycznym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Zapraszam Wszystkich do mojego serwisu tematycznego
www.komunikacjaniewerblna.com.pl

jest to nowy serwis tematyczny:
-wywiady;
-analizy;
-interpretacje i wiele, wiele więcej.
Czekamy na Was, Roland Drmla, autor powyższego tekstu!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
muka
  • muka
  • 14.07.2011 13:17

na matematykę jest strasznie prosty sposób żeby zdać całą maturę

Komentarz został ukrytyrozwiń
Oświecony
  • Oświecony
  • 07.05.2011 14:22

@gwizdek
Nie wiem gdzie mieszkasz ale czekam z kamieniem. O każdej porze dnia i nocy. Podnoszę rzuconą rękawicę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Magdo, u mnie na maturze byli tylko nauczyciele z mojej szkoły. Także to co piszesz, jeśli jest gdzieś nawet określone w przepisach, to nie jest przestrzegane. Oczywiście nauczyciel z obcej szkoły jest w komisji, ale ustnej. A na ustnej ściągać się nie da.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Po pierwsze - w komisjach egzaminacyjnycyh nie siedzą tylko nauczyciele ze szkoły, w której odbywa się matura, ale także z innych - konkurencyjnych. Dlatego proszę mi uwierzyć, że ściąganie za przyzwoleniem obserwatorów jest bardzo mało prawdopodobne. Wiem z doświadczenia, nie tylko swojego. Po drugie, czy nie lepiej byłoby przenieść artykuł do innego działu niż "Moje trzy grosze"? Pozdrawiam serdecznie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
gwizdek
  • gwizdek
  • 06.05.2011 18:35

Kto nie ściągał na maturze, niech pierwszy rzuci kamieniem hehehe

Komentarz został ukrytyrozwiń

> Jednak tu pojawia się zasadnicze pytanie, mianowicie czy licealista, który skończy również następny szczebel edukacji, będzie naprawdę wartościowym ekspertem?

A co daje taką gwarancje???

Komentarz został ukrytyrozwiń

...przy czym ściągać też trzeba umieć... :]

Komentarz został ukrytyrozwiń

A kto 20 lat temu nie ściągał? ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oto cały Polaczek. Tu ściągnie, tam ukradnie bo niczyje? w innym przypadku zakombinuje bo tak wygodnie i jakoś tam będzie. I przez to mamy takie wielkie G...o w naszym kraju. Jeśli ktoś nie potrafił napisać matury i jeszcze się tym chełpi. Choć wiadomo kłamstwo ma krótkie nogi /wpis do księgi kondolencyjnej/ A inny próbuje zdobyć władzę.
Przez to miernoty nami rządzą. I mamy to co mamy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.