Facebook Google+ Twitter

Ściana Satyryków drugą Aleją Gwiazd?

Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy filmu i polscy aktorzy w Międzyzdrojach mają swoje Aleje Gwiazd. Swoją obecność w podobny sposób odnotowują też rysujący satyrycy. Dlaczego akurat w Niemodlinie?

Rysownik Michał Graczyk, współorganizator Karpika, przed Ścianą Satyryków / Fot. Szczepan Sadurski W Niemodlinie (opolszczyzna) wkrótce odbędzie się kolejny "Karpik". To satyryczna impreza twórców i miłośników rysunku satyrycznego, która zadebiutowała osiem lat temu jako ogólnopolski konkurs, którego tematem były ryby. Po kilku latach konkurs miał już charakter międzynarodowy, a jego uczestnikami są artyści z wielu krajów świata. W tym roku odbywa się ósma edycja konkursu, a 6. listopada w Niemodlinie odbędzie się otwarcie wystawy pokonkursowej i wręczenie nagród.

Jedną z atrakcji imprezy jest Tablica Satyryków, usytuowana wewnątrz Domu Kultury. Od 2004 r. corocznie powiększa się ona o kolejne tablice, gdyż kolejni artyści zaznaczają swoją obecność poprzez odsłonięcie rysunku z własnym nazwiskiem, na metalowej płycie przytwierdzonej do ściany. Dotychczas uhonorowano w ten sposób piętnastu twórców polskiego rysunku satyrycznego. Są to: Sławomir Łuczyński, Witold Mysyrowicz, Henryk Cebula, Andrzej Graniak, Krzysztof Toboła, Szczepan Sadurski, Tomasz Wołoszyn, Leszek Ołdak, Wiesław Lipecki, Janusz Kożusznik, Mirosław Hajnos, Jacek Frąckiewicz, Jacek Lanckoroński, Bartłomiej Belniak, Adam Orłamowski, Daniel Strzelczyk, Marek Gliwa, Grzegorz Sobczak.

Tym roku dołączą do nich kolejni: Dariusz Pietrzak, Jarosław Wojtasiński i opolski rysownik Piotr Opałka.

W nieco inny sposób honorowani są rysownicy satyryczni w Ustroniu Morskim, gdzie podczas imprezy satyrycznej o nazwie "Papkinada" odsłaniane są "ich" ławeczki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.