Facebook Google+ Twitter

Ścieżka przyrodnicza na terenie elbląskiej szkoły po wycince

Na terenie Szkoły Podstawowej nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Elblągu tej wiosny nie zazieleni się szpaler starodrzewu wzdłuż ulicy Sochaczewskiej. Prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk zezwolił tej zimy na wycięcie siedmiu potężnych topól.

1 z 26 Następne zdjęcie
Zdjęcie: Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Elblągu wystąpił z wnioskiem o usunięcie starych drzew rosnących wzdłuż płotu okalającego szkolny teren zieleni. Fot. Adrianna Adamek-Świechowska
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Elblągu wystąpił z wnioskiem o usunięcie starych drzew rosnących wzdłuż płotu okalającego szkolny teren zieleni.
Fot. Adrianna Adamek-Świechowska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (104):

Sortuj komentarze:

Piosenkę "Gdzie szumiące topole" dedykuję wszystkim uczestnikom dyskusji.

Można ją bez trudu odnaleźć na youtube

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zaszło zjawisko bardzo okrutne. Pamiętam z dzieciństwa wszechobecne wysokie kolumny topoli - obecnie nie ma już w mieście żadnego szeregu tych drzew.
Śpiewał o nich w piosence "Gdzie szumiące topole" Jacek Lech jako o drzewach tworzących ojczysty krajobraz. Nie da się ich zastąpić przez inne drzewa.

"Gdzie szumiące topole
biją w niebo wysoko,
gdzie wiklina się kłania
wędrującym obłokom,
gdzie na piasku wiślanym
ścieżek plączą się sieci,
gdzie ptak szuka schronienia,
zanim dalej odleci,
gdzie każdego domu
drzwi otwarte,
gdzie bielonych sadów
kwiaty barwne,
gdzie kąkole i maki
strzegą ciszy przy drodze,
gdzie jest gościem serdecznym
nieznajomy przechodzień."

Mają jedyny w swoim rodzaju urok.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ponadto warto podkreślić, że wiadomo, że najbardziej efektywnie migrację pierwiastków i zanieczyszczeń ograniczają drzewa i krzewy z rodziny wierzbowatych, czyli wierzby i topole. Zważywszy na to, drzewa spełniały funkcję oczyszczalni powietrza i gleby.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Topole –właśnie ten gatunek – na podmokłych terenach, do jakich trzeba zaliczyć elbląski region, były sadzone w celach praktycznych. Jest to gatunek mający właściwość szczególnej absorpcji nadmiaru wilgoci z podłoża, a Elbląg często nawiedzały powodzie (niejednokrotnie były zalewane ulice, woda wzbierała w piwnicach). Topole spełniały ważną funkcję, stąd były nieodzownym elementem pejzażu miejskiego w Elblągu. Posadzone wzdłuż Kumieli zapobiegały jej wylewom. Nota bene obecna regulacja rzeki po wycince topoli okazała się niewypałem, gdyż rzeka podmyła skrupulatnie wykładane kamieniami brzegi. Poprzednio naturalna absorpcja wody przez topole stanowiła zaporę przeciwpowodziową, nie wymagającą uregulowań betonowych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@anton Christofson
Co Panu odpowiedzieć, Panie Anton? Napisał Pan tak wspaniałą "apologię" miłości do drzew, że wypada tylko pogratulować i podziękować. Nie daje mi tylko spokoju Pana drwiący stosunek do drugiego człowieka o nieco innych zapatrywaniach lub innej wrażliwości. Nie mogę przystać na Pana obraźliwą kwalifikację mojej osoby, jak i innych osób wypowiadających się w dyskusji jako są według Pana cytuję: "niczym innym jak ekodewota razem z kilkoma ekobigotkami rozlewajacymi krokodyle lzy nad topolami wylanymi z kąpielą".
Metafora nawet ładna, z rodzaju popisu słownego, ale jej sens jest niestosowny, nieodpowiedni do okoliczności związanych z problemem, który obudził tutaj emocje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No wiec panie Kucinski, napisal Pan miedzy innymi cos takiego:

cytat:

Bogusław Kuciński Wczoraj 18:35 0 / -1 @anton Christofson Ktoś, kto ma pod swoją opieką drzewa, to je pielęgnuje. W tym celu nie trzeba siew wspinać na drzewa. Są drabiny i odpowiednie wysięgniki. Nie ma w tym nadzwyczajnego. A usychających konarów nie widziałem na Suchaczewskiej.
--------------------------------------------------------- ---------------------------

Wie Pan, przebywam miedzy drzewami z reguly 5 dni w tygodniu i w zyciu posadzilem
ich wiecej niz potrzeba na trumny dla Pana calej rodziny i kilku nastepnych
pokolen. Wydaje mi sie ze potrafie ocenic nie mierzona kubikami drewna wartosc emocjonala i estetyczna okazu topoli czy debu badz brekinii, ktora - jesli chodzi o ten ostatni gatunek - jest dla Pana zapewne zupelna abstracja. Naturalnie moga Panstwo bic tutaj piane i prezentowac pukt widzenia, ktory mozna z czystym sumieniem
okreslic jako nawiedzony. Emanujacy irracjonalizmem i emocjami.
Po to jest ta plaszczyzna wymiany pogladow. Jednak prezentujac powyzsze
naiwno - infantylne wynurzenia musi Pan zaakceptowac, ze z jakiegos punktu
widzenia nie jest pan niczym innym jak ekodewota razem z kilkoma ekobigotkami
rozlewajacymi krokodyle lzy nad topolami wylanymi z kapiela.

Pan nie mogl widziec, zadnych uschlych konarow na owych topolach, poniewaz
Pan rejestrowal najwyzej obecnosc kilku duzych drzew.

z wyrazami szacunku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Najprościej jest zaatakować oponenta niż przyznać się, że się ogranicza tylko do utartych schematów myślowych na temat topoli.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Ewa Palusińska
Pani Ewo, to Pani wciąż jątrzy w tej dyskusji, prowokacje pojawiają się w Pani komentarzach. Nie potrafi Pani kulturalnie wyrażać swoich opinii. Ma Pani wrogi stosunek do partnera w dyskusji, co jest analogiczne do Pani negatywnego stosunku do topoli. Jedno chodzi w parze z drugim.
Jest u Pani tak wiele dziwnych insynuacji, że się zastanawiam, skąd w Pani bierze się tyle złych emocji. Co złego zrobiła Pani galeria o wycince drzew? skąd w ogóle pomysł, że ktoś zarabia na bezinteresownej obronie drzew, które nie mogą same się bronić? i to w dodatku na jakieś fajki? Co za pomysły...??? Do głowy by mi nie przyszło, żeby na W24 zarabiać na komentarzach. Ze zdziwienia moje oczy głęboko się otwierają z niedowierzania i powtarzam w kółko Macieju... to samo.
Nie znam nikogo, kto zarabia na pisaniu komentarzy. A Pani zlecała takie zadania komuś? Udawało się? Ciekawe kto przyjmuje takie zlecenia. Może by napisała Pani o tym artykuł?
Skąd w ogóle Pani wie, do czego zostałem stworzony. To oburzające, jak Pani traktuje drugiego człowieka. I jeszcze pani pisze, że mamusia Panią tego nauczyła. Brzydkie świadectwo Pani wystawia swojej mamusi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Andrzeju niech się pan już nie wdaje w dyskusję p. Małgorzata i p. Bogusław do tego są stworzeni, aby prowokować. Czy istnieją naprawdę? Kto to wie? Były tam jakieś insynuacje do moich komentarzy wcześniej. Więc odpowiadam ja z dziećmi, trollami i klakierami internetowymi (klakier to taki co pisze komenty za forsę) nie wdaję się w dyskusję. Jak ktoś nie potrafi logicznie myśleć to nie moja sprawa, a poza tym mamusia mnie nauczyła i ciągle powtarzała, że mądrzejszy ustępuje:) Może i ma pan poparcie redakcji panie Bogusławie nawet to po znajomościach pańskich widać. Wiadomo musicie cusik robić żeby zwiększyć oglądalność i ilość komentarzy. No proszę tylko porównać W24 a TVN 24. Tam są najnowsze wiadomości a tu na ogół przepisane treści z innych stron. No może poza takimi wystąpieniami jak ta galeria. Ileś tam pni i płotów. Piękne zdjęcia, piękne ujęcia. Z pewnością lustrzanką zrobionych. O co tu w tym wszystkim chodzi? Pewnie o odsłony? Bo zarabia się na reklamach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dyskusja okazała się niezwykle ożywiona. Bardzo dziękuję za zainteresowanie i podzielenie się swoimi odczuciami. Problem - jak widać - jest kontrowersyjny, nie ma jednak na rozwiązanie problemu prostej recepty.
Żyjemy jako ludzie w błędnym kole, z którego nie widać wyjścia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.