Facebook Google+ Twitter

Ścieżkami Margam Park

Południowa Walia. 3 km na wschód od Port Talbot znajduje się wielki 340-hektarowy Ogród Botaniczny. Chciałoby się rzec bez entuzjazmu: park to park. Nic bardziej mylnego...

Margam Park to coś więcej niż zwykły kawałek ziemi, bogaty we wszelaką roślinność. Tutaj, poza szeroko rozbudowaną florą i fauną, zobaczyć można piękne krajobrazy, wspaniale zachowaną architekturę, która aż po dziś dzień stała się miejscem, gdzie przeszłość łączy się z teraźniejszością.

Bramy Margam Park otwarte są przez cały rok, a zmieniająca się roślinność zadziwia czymś nowym niemal z każdą wizytą. Spędzając aktywnie dzień z pewnością niejedna osoba tutaj zapomni o nudzie. Szeroki wachlarz rozrywki wypełni bowiem czas każdemu – od dziecka, aż po dorosłego.

Dla osób, które nie lubią spacerować – dwuwagonikowa kolejka wąskotorowa. Trasa wąskotorówki biegnie od parkingu (który znajduje się blisko wejścia głównego) do samego zamku. W ciągu kilkunastominutowej przejażdżki, maszynista zabiera gości do innego świata. Spektakularne widoki, do których zaliczyć można: nowy staw, tamę oraz piękny XIX-wieczny zamek, ukazują się naszym oczom.

Oranżeria z XIX wieku. / Fot. Judyta RykowskaDużo więcej zobaczyć jednak można tylko dzięki pieszej wędrówce. Wyznaczone trasy zabierają do tych najciekawszych zakątków. Punktem startowym dla spacerów po parku wiele lat temu stał się dziedziniec zamkowy, gdzie oprócz informacji istnieje sklep z pamiątkami oraz kawiarnia.

W centralnej części ogrodu botanicznego usytuowane są klasztorne ruiny najbogatszego i największego w Walii opactwa cysterskiego z 1147 roku. Tuż obok przepiękna oranżeria z XIX wieku, która rozciągając się na ponad 83m figuruje w czołówce najdłuższych oranżerii w Wielkiej Brytanii. Na tarasie budynku zauważyć można trzy ozdobne fontanny, zaprojektowane w ciekawy sposób: splecione tułowiem delfiny i tworzące daszek muszle.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

w Polsce natychmiast wkroczyły by służby weterynaryjno sanepidowskie
ogłoszono by najwyższy stopień zagrożenia czym kolwiek
i czychano na domniemane choroby
jest już kilka wyjątków
Kurozwęki,Kadzidłowo
trzeba nam mniej urzędniczej gorliwości a więcej zdrowego rozrądku
przebywanie w takich miejscach osłabia agresję wobec zwierząt a nierzadko ludzi
pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przyjemne miejsce. Ciekawy opis.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 18.07.2009 19:14

Margam Park spotyka się z wielkim uznaniem..... :-))) Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.