Facebook Google+ Twitter

Ścigając cień. Zaćmienie Słońca z odwrotnej perspektywy [wideo]

Obrazy wykonane przez sondę DSCOVR pozwalają spojrzeć na zaćmienie Słońca z kosmicznego punktu widzenia. Plama cienia prześlizgującego się na powierzchni Ziemi jest niezwykłym widokiem.

Widok Ziemi podczas zaćmienia Słońca w dniu 9 marca 2016 roku. Obraz wykonany z użyciem sondy DSCOVR. https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10154034787762139&id=57242657138&_rdr / Fot. NASAUjęcie z przestrzeni kosmicznej prezentuje Ziemię w dniu 9 marca 2016 roku. Cień Księżyca pada na jej nasłonecznioną półkulę. Patrząc w kierunku wschodnim (od lewej do prawej), można zaobserwować ciemną plamę, która szybko przemieszcza się zgodnie z kierunkiem rotacji naszej planety. Oczywiście, mieszkańcy Ziemi znajdujący się w zasięgu zjawiska, oglądali tranzyt księżycowego cienia jako całkowite zaćmienie Słońca. Niestety, jedynymi szczęśliwcami jacy mogli podziwiać ten spektakl, byli Indonezyjczycy, Australijczy i inni wyspiarze z regionu Oceanii.

Podczas zaćmienia cień przemyka po powierzchni Ziemi z prędkością około 1,800 km/h na równiku, a w pobliżu biegunów wartość sięga nawet 8,000 km/h.

Z kosmicznej perspektywy, widok przejścia pozyskano za pośrednictwem amerykańskiej sondy Deep Space Climate Observatory (DSCOVR) przy wykorzystaniu kamery polichromatycznej Earth Polychromatic Imaging Camera (EPIC). DSCOVR działa od 2015 roku i pozostaje na orbicie heliocentrycznej w pobliżu punktu Lagrange'a L1. Miejsce jest wyspą stabilności grawitacyjnej, gdzie wzajemne oddziaływania Słońca i Ziemi równoważą się, a ciało o pomijalnej masie może pozostawać w spoczynku względem obojga. Lokalizacja znajduje się około 1,5 miliona kilometrów od Ziemi w kierunku Słońca.

DSCOVR jest efektem współpracy pomiędzy NASA, National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) oraz Siłami Powietrznymi USA. Do głównych zadań sondy należy monitorowanie aktywności słonecznej oraz wpływu pogody kosmicznej na ziemską atmosferę.

Poniżej przedstawiona animacja jest efektem złożenia 13 obrazów wykonanych przez DSCOVR podczas zaćmienia Słońca w dniu 9 marca 2016 roku.źródła: NASA Facebook
APOD

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.