Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17858 miejsce

"Ścigana", czyli jak zdemaskować międzynarodową aferę

Czy zbrodnię i miłość można połączyć tak umiejętnie, by stanowiły zgrany duet? "Ścigana" Tess Gerritsen jest tego najlepszym przykładem

okładka / Fot. wydawnictwo MiraWedług przysłowia, czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. Nieodpowiednie wychowanie może zaważyć na całym naszym dorosłym życiu. Najgorsze, gdy w rodzinie jest zły wzorzec do naśladowania, który sprowadza ufne dziecko na drogę przestępczą. Przekonała się o tym na własnej skórze Clea Rice, bohaterka powieści Tess Gerritsen.

Clea od dziecka miała problemy z prawem. Wychowywał ją wujek Hugh, od którego uczyła się złodziejskiego fachu. Nic więc dziwnego, że wyrosła na rasową złodziejkę i włamywaczkę. Jakiś czas temu postanowiła zmienić swoje życie i zacząć wszystko od nowa. I pewnie by się jej to udało, gdyby nie popadła się w poważne tarapaty. Podczas podróży statkiem stała się świadkiem poważnego przestępstwa na skalę międzynarodową, a na jej oczach zginęło wiele niewinnych osób. Teraz jest ścigana przez bezwzględnych morderców, którzy nie cofną się przed niczym, by się jej pozbyć...

Niestety policja nie wierzy jej słowom, gdyż była karana. Jedynym wyjściem jest zebranie dowodów na własną rękę. W tym celu postanawia włamać się do posiadłości Guya Delanceya, który jest jednym z podejrzanych. Gdy jest prawie o krok od upragnionego celu, nerwowe poszukiwania przerywa jej... inny włamywacz. Kim jest i jakie ma zamiary wobec niej? Jedno jest pewne, Clea będzie musiała wykorzystać wszystkie swoje umiejętności, by wyjść cało z trudnej sytuacji, w jakiej się znalazła.

Książka jest tak wciągająca, że czyta się ją jednym tchem. Gerritsen nie pozwala czytelnikowi nawet na chwilę wytchnienia, gdyż cały czas piętrzy intrygi. Do tego stopnia, że "Ścigana" przypomina bardziej powieść sensacyjną niż typowy kryminał. Jednak jest to kryminał, w dodatku z wątkiem romansowym. Na szczęście autorka dobrze wyważyła oba te wątki, by żadnego z nich nie było w nadmiarze.

W efekcie wyszła zgrabna historia. Czego w niej nie ma - międzynarodowej afery, która przyczynia się do śmierci wielu ludzi, licznych pościgów oraz prób zabójstwa głównej bohaterki. Jedynym mankamentem jest to, że w książce nie ma krwawych opisów z miejsca zbrodni, ale nie można mieć wszystkiego. Nie brakuje natomiast nagłych zwrotów akcji, które zmieniają perspektywę o 180 stopni i zaskakującego zakończenia (przynajmniej w wątku kryminalnym). Za sprawą tej książki zaczęłam zastanawiać się, ile ludzie są w stanie zrobić dla pieniędzy i niestety wnioski nie były zbyt optymistyczne. To już moje trzecie spotkanie z twórczością Gerritsen i po raz kolejny się nie zawiodłam. Powieść polecam miłośnikom Tess Gerritsen oraz powieści kryminalnych z wątkiem romansowym.

Tess Gerritsen to amerykańska pisarka, która z zawodu jest lekarką internistką. Specjalizuje się w romansach kryminalnych i thrillerach medycznych. Zadebiutowała w 1987 roku powieścią "Telefon po północy". W 1996 roku ukazał się jej pierwszy thriller medyczny - "Dawca". Powieść przyniosła jej rozgłos, dzięki któremu mogła porzucić swój zawód i zająć się pisaniem. W swoim dorobku ma także m.in. "Prawo krwi" oraz "Osaczoną".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.