Facebook Google+ Twitter

"Ścigany" - bóbr

O powrót bobra europejskiego nad Brynicę i Przemszę stara się Wydawnictwo Regiony i władze powiatu będzińskiego.

 / Fot. Scan Marek PodgórskiWydawnictwo, wraz z partnerem First Recycling Katowice Sp. z o.o. oraz przy współpracy z Towarzystwem Kontroli Rekordów Niecodziennych z siedzibą w Rabce Zdroju, zapraszają na trzeci Rodzinny Festyn Ekologiczny. Impreza odbędzie się w sobotę i niedzielę, 27-28 sierpnia, na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Bobrownikach – Rogoźniku nieopodal Będzina. Honorowy patronat objął wójt gminy, mgr Arkadiusz Ziemba oraz starosta będziński, Krzysztof Malczewski.

Przeprowadzona zostanie zbiórka surowców wtórnych: makulatury, butelek PET, puszek aluminiowych, opakowań szklanych oraz sprzętu elektronicznego. Oddający dostaną w zamian sadzonki iglaków oraz inne upominki. Odbędą się liczne zabawy i konkursy, m.in. na plakat bobra i plakat ekologiczny. Najlepsi otrzymają nagrody.

Bóbr - największy gryzoń Europy, budzi wiele kontrowersji – czytamy w opublikowanej z tej okazji informacji. - Jedni cenią go za pozytywne oddziaływanie na ekosystem i znaczny udział w tworzeniu bioróżnorodności, czyli całości biologicznego dziedzictwa Ziemi. Inni zaś widzą w nim złośliwego szkodnika podtapiającego uprawy rolne, czyniącego szkody leśne oraz niszczącego niejednokrotnie wały przeciwpowodziowe. W średniowiecznej Polsce był obiektem szczególnej troski królów i książąt. Skóry bobrów miały wartość obiegową w handlu wymiennym. Podatki i kary płacono nawiązką skór bobrowych.

Populacja bobrów w Polsce, jeszcze w początkach XX wieku była mocno zagrożona. W 1928 r. liczebność bobrów oszacowano na 235 sztuk. Po II wojnie światowej bobry przetrwały jedynie na Suwalszczyźnie. Obecnie wskutek migracji z terenów wschodnich i planowej introdukcji gatunek stał się w niektórych okolicach pospolity. W województwie podlaskim żyje ich 12,5 tys., natomiast w województwie śląskim, zaledwie 85 osobników. W Polsce bóbr jest gatunkiem objętym całkowitą ochroną prawną.

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich jak Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Jest go w Polsce teraz ok. 100 tysięcy i jest całkowicie poza kontrolą. Państwo ukrywa szkody i ucieka od odpowiedzialności - to wynik prawa stworzonego pod dyktando psedoekologicznego lobby.
Straty w gospodarce a także w przyrodzie są ogromne - niszczone są naturalne stanowiska wielu innych rzadszych gatunków, niszczone są pola, lasy, groble, wały i drogi, Znam przypadki pogryzienia ludzi.
Jednocześnie urzędy odmawiają szacowania szkód lub nie pokrywają ich w pełni. Zniszczona własność państwowa (lasy, groble, wały, drogi w ogóle nie są przedmiotem szacowania szkód i odszkodowań).
Odpowiedzi na interpelacje poselskie w tej sprawie (bobrów) to czysta kpina z Sejmu, posłów i wyborców.
link ; link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.