Facebook Google+ Twitter

Sean Connery kończy z aktorstwem

Sean Connery, z okazji swoich 80 urodzin udzielił wywiadu szkockiej gazecie "Daily Record", której wyznał, że już nie ma zamiaru pojawić się przed kamerą.

Sean Connery. / Fot. Wikipedia (http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:SeanConneryJune08.jpg)Sławny szkocki aktor, przyznaje w wywiadzie dla gazety "Daily Record", że nie będzie pojawiać się już na ekranie, ale fani będą mogli usłyszeć jego głos - zajmie się teraz dubbingiem.

Swoje 80 urodziny świętował w domu na Bahamah, gdzie mieszka na stałe.

Sean Connery urodził się 25 sierpnia 1930 roku, w Edynburgu, w rodzinie robotniczej. Ojciec był kierowcą ciężarówki, a matka zajmowała się domem. On sam pierwszą pracę podjął już wieku 9 lat - rozwoził mleko. Kilka lat później, w wieku 13 lat, zakończył edukację. Później pracował między innymi jako ochroniarz i model. W wieku 17 lat wstąpił do Royal Navy, lecz z powodów zdrowotnych jego kariera nie trwała zbyt długo. Po tym epizodzie przez pewien czas zajmował się kulturystyką.

Swoją karierę aktorską zaczął od małej roli w musicalu "South Pacific". W środowisku teatralnym poznał wielu ciekawych i wykształconych ludzi, co skłoniło go do nadgonienia braków w edukacji.

Pierwszy raz na ekranie pojawił się w 1954 r., w filmie "Lilacs in the Spirit" (nie był wymieniony w czołówce). W 1961 r. wygrał casting do roli agenta MI6 w pierwszej ekranizacji powieści Iana Fleminga, pokonując między innymi Rogera Moore'a. Później zagrał jeszcze łącznie w sześciu filmach opisujących przygody Jamesa Bonda.

Wśród innych znanych filmów, w których zagrał Connery, można wymienić m.in.:"Agresja", "Imię róży", "Indania Jones i ostatnia krucjata", "O jeden most za daleko", "Morderstwo w Orient Expressie", "Miecz bohaterów", "Polowanie na Czerwony Październik", "Twierdza", "Szukając siebie", "Nieśmiertelny".

Za swoją grę był wielokrotnie nominowany do prestiżowych nagród. Oscara i Złoty Glob otrzymał za film "Nietykalni". Nagrodę BAFTA przyznano mu za "Imię róży". Natomiast Europejska Akademia Filmowa wyróżniła aktora za rolę w filmie "Osaczeni".

W sumie zagrał w ponad 70 filmach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Racja, rzeczywiście wpisałem z rozpędu "Pozdrowienia z Rosji" oraz "Diamenty są wieczne" tak jakby nie wchodziły w skład serii przygód o Bondzie. Za chwilę naniosę odpowiednie poprawki. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szkoda, że nie zobaczymy już Connery'ego na dużym ekranie.

Taka uwaga: Potrze piszesz o filmach o przygodach Bonda. A później wymieniasz inne filmy. Ale "Pozdrowienia z Rosji" i "Diamenty są wieczne" to również filmy o agencie 007. Poza tym Connery wcielił się 7 razy w Bonda, a nie jak piszesz 6. Ostatnim filmem był nakręcony w 1983 roku „Nigdy nie mów nigdy". Faktem jest, że ten film nie został nakręcony przez tych samych twórców, co pozostałe filmy z serii i nie odniósł sukcesu.

Zabrakło również kilku głośnych filmów, w których Connery zagrał: O jeden most za daleko, Nieśmiertelny, Polowanie na Czerwony Październik, Twierdza. Myślę, że tych filmach również należało wspomnieć. Bo o wszystkich trudno. Było ich blisko 80!

Komentarz został ukrytyrozwiń
BarbaraRK
  • BarbaraRK
  • 27.08.2010 12:49

próba komentarza bez logowania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.