Facebook Google+ Twitter

"Seans pamięci" w Teatrze 13. Wspomnienia o Tomaszu Służewskim

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2011-06-21 18:55

W niedzielny wieczór w Białołęckim Ośrodku Kultury odbył się wieczór wspomnień poświęcony reżyserowi Teatru 13 Tomaszowi Służewskiemu.

Aktorzy Teatru 13 podczas "Seansu pamięci" Tomasza Służewskiego / Fot. Ewa Krzysiak "Seans pamięci", to wieczór wspomnień poświęcony zmarłemu nagle reżyserowi Teatru 13 i dyrektorowi Białołęckiego Ośrodka Kultury Tomaszowi Służewskiemu.

19 czerwca 2011 roku publiczność licznie zgromadzoną w sali teatralnej w nastrój zadumy i powagi wprowadziła pieśń "Przychodzimy, odchodzimy" z repertuaru Piwnicy pod Baranami. Pomiędzy fragmentami z tworzonych przez Tomasza Służewskiego spektakli pojawiały się na ekranie jego osobiste wypowiedzi z wyznaniami, na temat własnych rozterek i zawiłej drogi do kariery twórcy Teatru 13. W "Bogu" Woody’ego Allena widzowie byli świadkami dialogu autora i aktora, który gra napisaną dla niego rolę, niezupełnie zgodnie z wolą scenarzysty. Aktorzy Teatru 13 podczas "Seansu pamięci" Tomasza Służewskiego / Fot. Ewa Krzysiak

W monodramie "Ja, Feuerbach" Tankreda Dorsta, aktor jest szczery do bólu, desperacko walcząc o uzyskanie angażu w teatrze, odsłania wszystkie swoje słabości. Zawód reżysera jest ciężki, ale ma tę zaletę, że twórca może niejako ukryć się za rolą postaci występującej w jego imieniu.

Aktorzy Teatru 13 podczas "Seansu pamięci" Tomasza Służewskiego / Fot. Ewa Krzysiak Dlatego przyjaciele i współpracownicy Tomasza Służewskiego umieścili w pożegnalnym seansie ku jego pamięci takie pieśni, jak "Kolęda dla nieobecnych", "Dni, których nie znamy", "Nie dzieje się nic", "Uciekaj moje serce",czy "Ta nasza młodość". Słowa ulubionych poetów i kompozytorów muzyki dopełniły strofy z poematu "Pan Cogito" Zbigniewa Herberta. Bardzo sympatycznym akcentem był wiersz "Dzień dobry królu Zygmuncie", w wykonaniu Leszka Służewskiego. Udało się również odtworzyć "Oświadczyny" Antoniego Czechowa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Jutro wystawiane jest "Bolero Artura" Teatru 13, reż. Tomasza Służewskiego - wznowienie spektaklu przygotowane pod opieką artystyczną Anety Muczyń.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Właśnie w tej chwili w Programie 2 Polskiego Radia nadawana jest audycja o Tomaszu Służewskim. Kto ma ochotę, niech włączy radio i posłucha.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Warszawianka
  • Warszawianka
  • 23.06.2011 19:32

Tak wcześnie odszedł a tak dużo pozostawił po sobie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A co dalej z Jego Dziełem? 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękny wyraz pamięci!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.