Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Seans pamięci" w Teatrze 13. Wspomnienia o Tomaszu Służewskim

Ewa Bo
Ewa Bo
Aktorzy Teatru 13 podczas "Seansu pamięci" Tomasza Służewskiego
Aktorzy Teatru 13 podczas "Seansu pamięci" Tomasza Służewskiego
W niedzielny wieczór w Białołęckim Ośrodku Kultury odbył się wieczór wspomnień poświęcony reżyserowi Teatru 13 Tomaszowi Służewskiemu.

"Seans pamięci", to wieczór wspomnień poświęcony zmarłemu nagle reżyserowi Teatru 13 i dyrektorowi Białołęckiego Ośrodka Kultury Tomaszowi Służewskiemu.

19 czerwca 2011 roku publiczność licznie zgromadzoną w sali teatralnej w nastrój zadumy i powagi wprowadziła pieśń "Przychodzimy, odchodzimy" z repertuaru Piwnicy pod Baranami. Pomiędzy fragmentami z tworzonych przez Tomasza Służewskiego spektakli pojawiały się na ekranie jego osobiste wypowiedzi z wyznaniami, na temat własnych rozterek i zawiłej drogi do kariery twórcy Teatru 13. W "Bogu" Woody’ego Allena widzowie byli świadkami dialogu autora i aktora, który gra napisaną dla niego rolę, niezupełnie zgodnie z wolą scenarzysty.

W monodramie "Ja, Feuerbach" Tankreda Dorsta, aktor jest szczery do bólu, desperacko walcząc o uzyskanie angażu w teatrze, odsłania wszystkie swoje słabości. Zawód reżysera jest ciężki, ale ma tę zaletę, że twórca może niejako ukryć się za rolą postaci występującej w jego imieniu.

Dlatego przyjaciele i współpracownicy Tomasza Służewskiego umieścili w pożegnalnym seansie ku jego pamięci takie pieśni, jak "Kolęda dla nieobecnych", "Dni, których nie znamy", "Nie dzieje się nic", "Uciekaj moje serce",czy "Ta nasza młodość". Słowa ulubionych poetów i kompozytorów muzyki dopełniły strofy z poematu "Pan Cogito" Zbigniewa Herberta. Bardzo sympatycznym akcentem był wiersz "Dzień dobry królu Zygmuncie", w wykonaniu Leszka Służewskiego. Udało się również odtworzyć "Oświadczyny" Antoniego Czechowa.

Aktorzy Teatru 13 (dawni i obecni) zrekonstruowali "Kartotekę" Tadeusza Różewicza", oraz prezentowaną w kwietniu sztukę Jeana Paula Sartre’a "Przy drzwiach zamkniętych". W wypełnionej po brzegi sali teatralnej BOK widzowie zobaczyli wykonanie etiudy słowno-ruchowej we fragmencie ze wspomnianego przedstawienia. Wzruszająco sugestywny monolog z "Macbetta" Ionesco oraz fragment "Mistrza i Małgorzaty" Michaiła Bułhakowa współbrzmiały z pozostałymi elementami tego niezwykłego trzygodzinnego koncertu.

Artyści pożegnali swojego Mistrza w naprawdę godny sposób. Oddali mu cześć i pamięć. Pozostał szacunek i jego wiekopomne dzieło w postaci ludzi zarażonych szlachetną pasją wiecznie żywego teatru. Niewątpliwą zasługą zespołu tworzącego ten bardzo interesujący program ku czci zmarłego Tomasza Służewskiego jest uniknięcie patosu przy zachowaniu głębokiego szacunku dla dorobku tego zasłużonego kreatora kultury.

"Seans pamięci"
Opieka artystyczna i prowadzenie koncertu - Aneta Muczyń
Scenariusz - Aneta Muczyń, Sylwia Dawidczyk. Leszek Służewski
Oprawa dżwięku - Krzysztof Rychta
Światło, projekcje - Paweł Śmiałek
Światło do "Kartoteki" - Roman Dłużewski
Materiał filmowy - Michał Kempisty
Program - Kamil Dąbrowski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto