Facebook Google+ Twitter

Secesyjna Łódź na rysunkach Tadeusza Mycka

1 lipca w łódzkiej Galerii Sztuki Justyny Brodzkiej odbył się wernisaż architekta, rysownika i publicysty Tadeusza Mycka. Wystawa nosi tytuł „Etiudy rysunkowe Łodzi”.

Otwarcie wystawy. Tadeusz Mycek i Justyna Brodzka z córką Różą. / Fot. Mirosława Kasowska Osiem prac barwnych i dziesięć czarno-białych zdobi ściany galerii. Dzieła te powstały głównie w 2006 roku. Na wszystkich rysunkach mamy łódzką architekturę – tę, która w warunkach polskich od XIX wieku tworzy niepowtarzalny charakter miasta. Przedstawienie tych prac jest tym bardziej cenne, że secesyjna zabudowa Łodzi nie jest w wystarczającym stopniu restaurowana. Wyremontowane pojedyncze obiekty jak kompleks fabryczny Izraela Poznańskiego czyli obecna Manufaktura to jeden z wyjątków.

Dawna fabryka Silbersteina przy ul. Piotrkowskiej 252. / Fot. Mirosława Kasowska W ostatnich miesiącach w mieście wzmożono prace przy wznoszeniu nowoczesnej zabudowy. Łączy się to z wyburzaniem niektórych starych budynków. Artysta, jakby przeczuwając ich zagładę, próbuje ocalić ich widok. Przedstawiane prace to połączenie umiejętności i wrażliwości zarówno rysownika jak i architekta.

Od lewej - Kamienice przy zbiegu ul. Kilińskiego i ul. Narutowicza. Po prawo - Kamienice przy ul. Żeromskiego róg ul. Żwirki. / Fot. Mirosława Kasowska Jego oszczędna kreska niczego nie ujmuje pięknu tych obiektów. Raczej zaciekawia, powoduje, że chciałoby się je zobaczyć na żywo. Przejść łódzkimi ulicami i przyjrzeć się architekturze pełnej typowo secesyjnych zdobień. Te prace to niepokój autora o to co się z nimi stanie. Daje mu wyraz chociażby w samodzielnie przygotowanym zaproszeniu na wystawę.

Dawna fabryka Poznańskiego, brama główna, ul. Ogrodowa. / Fot. Mirosława Kasowska Posługując się różnymi technikami np. tuszem, flamastrem, piórkiem czy kredką autor, jako jeden z niewielu twórców, poprzez wizerunek konkretnych budowli uwiecznia... Polskę. W dobie dominacji sztuki współczesnej, która wymaga głównie intelektualno-duchowej percepcji, te widoki pozwalają cieszyć się naszym materialnym dziedzictwem – jego pięknem i historią.

Fragment autorskiego zaproszenia na wernisaż. / Fot. Mirosława Kasowska Tadeusz Mycek to artysta o wielkim dorobku. Ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. Tam też doktoryzował się i wykładał w latach 1970-1976. Jest autorem projektów urbanistycznych, architektonicznych, wnętrzarskich i wystawienniczych. W prasie polskiej i zagranicznej opublikował ok. 500 własnoręcznie ilustrowanych artykułów. Jest autorem wielu rozpraw naukowych i popularno-naukowych oraz zarówno ilustratorem jak i autorem książek. Także laureatem konkursów architektonicznych. Jego prace prezentowano na wielu wystawach malarskich i rysunkowych m.in. we Francji i Austrii.

Podczas wernisażu. / Fot. Mirosława Kasowska Oglądanie tych dzieł w Galerii Sztuki Brodzka to podwójna przyjemność, bo ich atmosfera doskonale współgra z wystawionymi tam antykami. Wystawę przy ul. Piotrkowskiej 109 można oglądać do końca lipca.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

http://www.tadeuszmycek.pl/
Pan Mycek jest genialny!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 07.07.2008 10:57

stara, nowa Łódź :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

;-)+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.