Facebook Google+ Twitter

Secesyjna willa Ferdynanda Schmidta w Łodzi

Secesyjna willa należała pierwotnie do fabrykanta Ferdynanda Schmidta. Zbudowano ją w 1910 roku według projektu Alwilla Jankau. Schmidt posiadał duże długi i w 1914 roku willę przejęło Towarzystwo Wzajemnego Kredytu.

1 z 18 Następne zdjęcie
Zdjęcie: Kolejnymi właścicielami willi od roku 1920 byli Abram Aronson i Jakub Kaffeman. Po zakończeniu II wojny światowej willa przeszła na własność państwa. Fot. Marek Chorążewicz
Kolejnymi właścicielami willi od roku 1920 byli Abram Aronson i Jakub Kaffeman. Po zakończeniu II wojny światowej willa przeszła na własność państwa. Fot. Marek Chorążewicz

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Panie Grzegorzu, takich perełek można znaleźć wiele w Bielsku-Białej, gdyż fabrykanci budowali swoje mieszkalne wille przy swoich fabrykach.
Zapewne Ferdynand Schmidt był też właścicielem pobliskich budynków fabrycznych, które w dzisiejszej dobie zaadoptowano do nowych, całkiem innych celów.
Jak dzieje się i u nas, w Biesku-Białej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Marku, zgadzam się z uwagą n/t hipokryzji. Ale modernizm był nurtem sztuki użytkowej opartej przede wszystkim na funkcjonalności. Myślę, że z wielką pomocą nowej architekturze przyszła technika budownictwa inżynieryjnego - konstrukcje stalowe i betonowe umożliwiały stawianie wielkich hal wystawowych, fabrycznych, mostów, dworców itp.
Kierunek Art Nouveau stał się ogólnodostępny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na drugim planie jest - jak zresztą widać na zdj. nr 1 - kompleks odnowionych budynków pofabrycznych i nazywano "fabryką" Znajduje się tutaj dużo różnych ciekawych rzeczy, ale... może kiedyś więcej na ten temat. Zaspokoję chociaż trochę ciekawości... jest tutaj między innymi firma zajmująca się opracowywaniem map.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cacko! Tylko co to za obiekt tam na drugiem planie. Wygląda na równie dobrze odnowioną halę fabryczną. Mógłbyś oświecić w tym przedmiocie swych czytelników?

P. S.

Pisz ten przewodnik. W razie czego chętnie służę pomocą w tłumaczeniu na język ojczysty pierwszego właściciela tej willi. To olbrzymia praca te galerie zabytków i ozdoba tego serwisu. Osobiście poczułbym się zaszczycony udziałem w nadaniu tej pracy blasku, który uczyniłby jej wartość czymś znanym dla świata.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ależ tak, Pani Grażyno. Mnie też zawsze zastanawiało robienie dekoracji (każdej, jakiejkolwiek) na elewacjach. Jest to przecież kosztowne. Dlatego tak bardzo zafascynowała mnie jedna z zasad modernizmu (o którym napiszę jakiś mini przewodnik), która mówiła, że "ornament jest zbrodnią", ale tak naprawdę wymyślano tylko inny sposób zdobienia.
Czyż nie widać w tym ludzkiej hipokryzji?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękna willa i dobrze, że ktoś ją kupił, że otoczył opieką i uchował od zniszczenia.
Takich dekoracyjnych stiuków jak na fot.10 dzisiaj nikomu nie chce się finansować.
Szkoda!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.