Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2504 miejsce

Sędzia w USA wyznaczyła kaucję wysokości... 4 miliardów dolarów!

Nie, to nie jest literówka: w jednym z teksaskich sądów naprawdę wyznaczono kaucję w wysokości 4 miliardów dolarów (!).

Antonio Marquis Willis (25) usłyszał zarzut zabicia Donte Samuelsa. Zbrodnia została dokonana w dniu 22 grudnia w Killeen (Teksas). Według ustaleń śledczych, Willis pociągnął za spust. Jedna z tych spraw, jakich wiele rozpatrywanych jest każdego roku przez amerykańskie sądy, ale...

Mat. ilustr. http://maxpixel.freegreatpicture.com/Court-Dollar-Justice-Dollar-Sign-Fine-Hammer-1537123 / Fot. Max PixelSędzia pokoju hrabstwa Bell, Claudia Brown wyznaczyła kaucję dla Willisa, oskarżonego o morderstwo pierwszego stopnia. Jej wysokość to ni mniej ni więcej, jedyne 4 miliardy dolarów. Zostało to dodatkowo potwierdzone przez lokalną policję, albowiem system komputerowy amerykańskiego więziennictwa nie jest w stanie przyjąć danych o tej wartości liczbowej. Na monitorze wyświetlała się jedynie kaucja do wysokości 1,000,000,999 dolarów.

Brown, reprezentująca Demokratów, została wybrana sędzią pokoju w listopadzie. Obecnie odbywa 80-godzinne szkolenie na stanowisko. Wcześniej zasiadała w radzie miejskiej Killeen, zajmowała stanowiska kierownicze, była pracownikiem socjalnym. Ma nadzieję doprowadzić do reformy amerykańskiego systemu sądownictwa karnego. "Ludzie idą do więzienia, jak do domu opieki dziennej, a jest tak przede wszystkim dlatego, że nie mogą poradzić sobie z brakiem zatrudnienia" - mówiła Brown w grudniu ubiegłego roku na łamach lokalnego "Killeen Daily Herald".

Michael White, prawnik z hrabstwa Bell powiedział, że wyznaczenie kaucji ma na celu ochronę społeczeństwa i zabezpieczenie toczącego się postępowania przed ewentualną próbą uniknięcia odpowiedzialności przez oskarżonego. Zaznaczył, że to nie jest jakiś rodzaj kary. "To sędzia pokoju nadużywa instytucji kaucji by zyskać rozgłos, co jest sprzeczne z wyznaczaniem zasadnej i osiągalnej kaucji, zgodnie z wymogami prawa", powiedział White. "To czyni ​​kpinę z procesu a z niej głupca."

Inny prawnik, Jeff Parker utrzymuje w podobnym tonie, że 4 miliardy dolarów to suma, którą należy zakwestionować jako naruszenie konstytucji. Ósma poprawka do Konstytucji Stanów Zjednoczonych stanowi: "Nie wolno żądać nadmiernych kaucji ani wymierzać nadmiernych grzywien albo stosować kar okrutnych lub wymyślnych."

Póki co, kaucja Willisa jest najwyższą w historii Stanów Zjednoczonych.

Claudia Brown nie odpowiedziała na zapytania w rzeczonej kwestii.


źródło: Dallas News

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Taa... relatywizm... lepsze 80 zł dziennie niż zero, trumna owinięta flagą i honorowe miejsce w Arlington ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

W RP wyceniają 9 lat zbędnego odosobnienia na około 80 złotych dziennie tytułem zadośćuczynienia. Zastanawiające biorąc pod uwagę wprowadzoną od 1 stycznia 2017 r. minimalną stawkę godzinową dla określonych umów cywilnoprawnych :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Za to w odwrotną stronę jest kilka rzędów wielkości różnicy.
39 lat odsiadki za niewinność - 1 mln odszkodowania, czyli ok. 70 dolarów za dobę.
Za mało? Ależ mogli zabić ( orzeczono karę śmierci), a przecież nie zabili ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.