Facebook Google+ Twitter

Sędziowie będą protestować?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-16 16:52

Rozczarowani brakiem podwyżek wynagrodzeń sędziowie, znów planują akcję protestacyjną. Stowarzyszenie Sędziów "Iustitia" twierdzi, że resort sprawiedliwości i rząd wycofują się z obiecywanych wcześniej dla sędziów podwyżek. Dlatego 30 maja ma być Dniem bez Wokandy.

O postulatach środowiska sędziowskiego było już głośno w marcu. Wtedy jednak Stowarzyszenie Sędziów "Iustitia" ostatecznie wycofało się z jednodniowego protestu i dało resortowi sprawiedliwości czas do 15 maja na ostateczną odpowiedź na pytanie: "będą podwyżki czy nie?".

Według prezesa "Iustitii", czas negocjacji minął, a konkretnych rozwiązań dalej brak. Zdaniem sędziego Waldemara Żurka, z pisma wiceministra sprawiedliwości Jacka Czai do sędziów wynika, że sprawa 25-cio procentowej podwyżki pensji od przyszłego roku była już omawiana na posiedzeniu Rady Ministrów. "Doszły do nas sygnały, że nie zgadza się na nią minister finansów i rząd, ale odpowiedzi jasnej nie dostaliśmy" - mówi Żurek, który pismo resortu interpretuje jako "grę na zwłokę", albo brak pozytywnej odpowiedzi na postulaty, a więc jednoznaczną odmową.

Ministerstwo sprawiedliwości tłumaczy, że w resorcie była wola 25- procentowego podwyższenia tak zwanej kwoty bazowej, od której zależą sędziowskie płace. "Nie" dla podwyżek miał powiedzieć minister finansów i rząd. Jak tłumaczy Piotr Niedzielak z resortu sprawiedliwości, z zawodu sędzia, projekt podwyżek wynagrodzeń trafił pod obrady komitetu stałego Rady Ministrów, i ten nie wyraził zgody na podwyżki argumentując to tym, że budżet na przyszły rok jest w fazie projektowania i po prostu nie ma w nim miejsca na taki wzrost płac dla sędziów. W efekcie projekt resortu nie trafił pod obrady rządu.

Tymczasem minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski zapewnia, że robi wszystko, by pensje sędziów wzrosły od stycznia przyszłego roku. Podczas wczorajszego spotkania ze studentami prawa w Poznaniu, minister Ćwiąkalski poinformował, że na razie udało się zagwarantować tak zwany poziomy wzrost płac dla sędziów. Z wypowiedzi ministra wynika, że specjalnie powołany w resorcie zespół w porozumieniu z premierem ma zaproponować "spłaszczenie, a więc wyrównanie, wynagrodzeń sędziów rejonowych z okręgowymi".

To jednak nie satysfakcjonuje sędziów, bo zdaniem Stowarzyszenia "Iustitia" to tylko pozorne rozwiązanie problemu. "Spłaszczenie oznaczałoby minimalną podwyżkę pensji sędziów rejonowych, ale dla sędziów okręgowych to brak postępu. A mamy być ponoć koroną zawodów prawniczych, tylko jak, skoro brak godnego wynagradzania naszej pracy na poziomie europejskim?" - podkreśla prezes "Iustitii".

Stąd ponowne plany, by zorganizować jednodniowy protest, a sprawę niskich pensji nagłośnić na forum międzynarodowym, podczas zjazdu Światowej Unii Sędziów.

Ze wstępnych informacji wynika, że Dzień bez Wokandy miałby zostać zorganizowany 30 maja. Uchwała na ten temat ma zostać podjęta jutro w Gdańsku podczas walnego zgromadzenia zarządu Stowarzyszenia Sędziów "Iustitia". Sędziowie mają też zastanowić się nad innymi formami nacisku na rząd.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.