Facebook Google+ Twitter

Segregacja odpadów „po polsku”

Niszczenie pojemników na posegregowane odpady to w Polsce częsty obrazek.

Zniszczony pojemnik na śmieci w Rudzie Śląskiej, przy ulicy Szarotek / Fot. Sebastian BrudysW polskich miastach, na osiedlowych śmietnikach, na stałe zagościły już pojemniki do segregacji odpadów. Polacy chyba w większości nauczyli się już ich segregacji. Bulwersujące jeszcze kilka lat temu przypadki, gdy służby miejskie posegregowane odpady wrzucały do jednej śmieciarki, mieszając je ze sobą, odeszły chyba w przeszłość.

Niestety, wraz z wprowadzeniem segregacji pojawił się problem okradania i dewastacji osiedlowych śmietników na posegregowane odpady. Zbieracze złomu i makulatury bardzo często przewracają pojemniki na papier i odpady metalowe, aby wydobyć ich zawartość. Pojemniki, które nie są tanie, ulegają często uszkodzeniu, a rozsypujące się śmieci, roznoszone przez wiatr - szczególnie papier - walają się nawet w dużej odległości od śmietnika. Dlatego chyba coraz częściej śmietniki - przynajmniej na Śląsku - są zamykane, a klucze do nich mają jedynie korzystający z nich mieszkańcy.

Należy zdawać sobie sprawę, że bieda zmusza niektórych ludzi do zbierania surowców wtórnych na osiedlowych śmietnikach. To poniekąd usprawiedliwia ich działania. Jednak poczynania takie nie mogą się wiązać z dewastacją pojemników na śmieci i rozsypywaniem ich zawartości. Dlatego też wielu ludzi szczególnie cenne odpady aluminiowe, na przykład puszki po napojach, kładzie obok pojemników, do czego gorąco zachęcam, mimo, że nie jest to do końca zgodne z prawem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Niezgodne z prawem - wyrzucanie śmieci obok kubła. Wg "twardej" litery prawa to zwykłe zaśmiecanie. Poza tym, za wyrzucanie nieposegregowanych śmieci można dostać mandat, o czym mało kto wie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
sprzątacz
  • sprzątacz
  • 11.07.2011 20:46

Zamykane altany śmietnikowe, kamery w lasach, dzikie wysypiska i żenująco mały poziom recyklingu - to symptomy choroby jaka toczy polską gospodarkę odpadami komunalnymi... O naszych polskich "osiągnięciach" można poczytać wklejając do wyszukiwarki google.pl hasło "unijne sankcje za odpady" - a o tym co trzeba zrobić - wklejając hasło "program naprawczy dla odpadów"...

Komentarz został ukrytyrozwiń
manama
  • manama
  • 11.07.2011 20:41

Cóż jest niezgodnego z prawem w pozostawieniu cennych dla zbieraczy "frakcji" obok kubła czy pojemnika? Nie rozumiem?!...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.