Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18708 miejsce

Segregacja śmieci na pokaz?

O segregacji odpadów i recyclingu powiedziano już wiele. Co robić, a czego nie, aby być i żyć eko. Słowa to jednak mało w sytuacji, kiedy czyny są ich absolutnym zaprzeczeniem.

Przepełnione kontenery na osiedlu Sikornik. / Fot. Źródło własne Eko(nie)logiczna nauka?
Z roku na rok państwo kładzie coraz większy nacisk na podniesienie świadomości ekologicznej społeczeństwa. Tyle o ile mieszkańcy coraz częściej rzetelnie segregują odpady, to już komórki nimi zarządzające sprawą, wydają się traktować nie do końca solidnie.

Odpady komunalne to nic innego jak odpady powstające w gospodarstwach domowych (Dz.U. Z 2001 r. Nr 62, poz. 628). Rocznie wytwarzanych jest ich ponad 11 mln, z czego na samym śląsku ok 1,5 mln. Liczba ta stale rośnie, a za nią liczba organizacji, klubów i zrzeszeń, działających na rzecz propagowania dobrych nawyków w tym segregacji odpadów. Działalność bezsprzecznie słuszna i potrzebna, zwracając uwagę choćby na zakończony niedawno projekt „Młodzi Eko-wojownicy segregują odpady na Śląsku". Dzieci wiedzą, a przynajmniej uczą się tego, jak postępować z tym, co zużyte”. Tylko jak dać dobry przykład skoro nie płynie on z góry?

Prosić o miejsce do segregacji?
Sytuacja w Gliwicach przedstawia się nieciekawie. Kontenery pełne są posegregowanych przez mieszkańców śmieci, ale już wywiezienie odpadów, co można zauważyć na wielu gliwickich osiedlach, stanowi nie mały problem.

Oburzony, 27-letni mieszkaniec Gliwic, apeluje o nagłośnienie sprawy. - Nie, nie jestem jakoś specjalnie eko, ale to, co dzieje się w Gliwicach, to kpina. Wychodząc z domu, potykam się o posegregowane butelki. Skandal! Zdjęcie, które zrobiłem kilka dni temu, mówi samo za siebie, a potrzebny dowód, bo na słowo ciężko uwierzyć.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (16):

Sortuj komentarze:

rodak
  • rodak
  • 22.04.2012 11:34

Od roku jestem z powrotem w Polsce i mylą mi się polskie sformowania i wychodzi taki kogel mogel .Więc powtórzę jeszcze raz .
rodak Dzisiaj 11:24
Ocena: Ocena pozytywna 0 Ocena negatywna 0

graK Wczoraj 19:23 , błędny jest Twój tok rozumowania !
Zapewne retoryczne zadałeś pytania a na końcu infantylnie to podsumowałeś "Kto tu winien?
Spółdzielnia?
Tusk?
Kaczyński?
Ruscy?

Pewnie ufoludki....heh. "

NALEŻY ZMUSIĆ TYCH CO SPRZEDAJĄ ROŻNE PRODUKTY W POJEMNIKACH , BY JE ODPŁATNIE SKUPOWALI Również należy wyznaczyć miejsca np. raz w tygodniu ,że będzie zbierana makulatura i aby ją wystawiać przed dom .Zapewniam wielu i taki jak ja ,będzie to robić -tak jak robią to np. to w Holandii (jest tam bardzo duża różnorodność narodów , a którzy tam mieszkają ). Powiem więcej na nietypowe szklane opakowania są również pojemniki ale podzielone na trzy część;na szkło białe , zielone , brązowe .
PRZY WYWÓZCE ŚMIECI Z GOSPODARSTWA DOMOWEGO nie ma śmieci ;szklanych , plastików , makulatury , gdyż są stworzone odpowiednie warunki aby je z własnej woli -tak po prostu , po ludzku -segregować .
Nie każdą makulaturę można kompostować, wyrzucam ją na śmieci.Szkło wyrzucam do jednego pojemnika ;białe , zielone , brązowe .Przecież nie sprawiało by mi problemu wrzucać według koloru, gdyby pojemnik na szkło był podzielony na trzy części.
WINA JEST WSZYSTKICH RZĄDÓW , ZE NIE STWRZAJĄ ODPOWIEDNICH WARUNKÓW DO ZACHOWANIA EKOLOGII -finansowo muszą to wspierać a także stworzyć punkty przetwarzania tych produktów , które są do przetworzenia powtórnie na pełnowartościowe produkty .

Komentarz został ukrytyrozwiń
rodak
  • rodak
  • 22.04.2012 11:24

graK Wczoraj 19:23 , błędny jest Twój tok rozumowania !
Zapewne retoryczne zadałeś pytania a na końcu infantylnie to podsumowałeś "Kto tu winien?
Spółdzielnia?
Tusk?
Kaczyński?
Ruscy?

Pewnie ufoludki....heh. "
NALEŻY ZMUSIĆ TYCH CO SPRZEDAJĄ ROŻNE PRODUKTY W POJEMNIKACH , BY JE ODPŁATNIE SKUPOWALI Również należy wyznaczyć miejsca np. raz w tygodniu ,że będzie zbierana makulatura i aby ją wystawiać przed dom .Zapewniam wielu i taki jak ja będzie to robi -tak jak robią to np. to w Holandii (jest tam bardzo duża różnorodność narodów , a którzy tam mieszkają )powiem więcej na nietypowe szklane opakowania są również pojemniki ale podzielone na trzy część;na szkło białe , zielone , brązowe .
PRZY WYWÓZCE ŚMIECI Z GOSPODARSTWA DOMOWEGO nie ma śmieci ;szklanych , plastików , makulatury , gdyż są stworzone odpowiednie warunki aby je z własnej woli -tak po prostu , po ludzku -segregować .
Nie każdą makulaturę można kompostować, wyrzucam ja na śmieci.Szkło wyrzucam do jednego pojemnika ;białe , zielone , brązowe .Przecież nie sprawiało by mi problemu wrzucać według koloru .
WINA JEST WSZYSTKICH RZĄDÓW , ZE NIE STWRZAJĄ ODPOWIEDNICH WARUNKÓW DO ZACHOWANIA EKOLOGII -finansowo muszą to wspierać a także stworzyć punkty nieprzetwarzania tych produktów , które są do przetworzenia powtórnie .

Komentarz został ukrytyrozwiń
graK
  • graK
  • 21.04.2012 19:23

Rodaku kochany, masz rację, ale tylko częściową. Jak bowiem wytłumaczysz w kubłach na śmieci plastikowe worki pełne plastikowych butelek, i plastikowe worki pełne szkła, a także powiązane paczki makulatury, choć przecież obok śmietnika stoją pojemniki (żółty, niebieski i czerwony) z wielkimi napisami: Plastik, Szkło, Papier? Czy to aż tak wielki wysiłek zrobić tych 10 kroków dalej? Bo przecież widać, że w domu segregowano, skoro worki nie zawierają miszmaszu.
Kto tu winien?
Spółdzielnia?
Tusk?
Kaczyński?
Ruscy?

Pewnie ufoludki....heh.

Komentarz został ukrytyrozwiń
rodak
  • rodak
  • 21.04.2012 09:16

Cieszę się ,że nie tylko ja tak myślę i jest nas znaczna większość .Pozwolę sobie zacytować cały komentarz stąd :
link

"Bartłomiej Kowalewski 17.01.2009 09:06
Ocena: Ocena pozytywna 52 Ocena negatywna 43

po przeczytaniu utwierdzam się w przekonaniu że śmieci nie istnieją
a każda rzecz jest towarem wtórnym

gdyby w naszym kraju działały punkty skupu,zwrotu,zamiany pewnie też byli byśmy szwajcarami

staram się w naszych realiach postępować podobnie i namawiam innych "
WŁAŚNIE DLACZEGO RZĄDZĄCY W POLSCE NIE ZMUSZAJĄ np .supermarketów (Biedronki ,Lidla , Netto ,wszystkie sklepy ) do skupowania z powrotem tych opakowań ;szklanych i tych butelek plastikowych PET .
Przecież kupujemy zawartość a nie jest nam potrzebne opakowanie :szklane czy plastikowe.Dlaczego przy supermarketach nie ma TOALET ?!Gdzie ci klije4nci mają załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne ?!Dlaczego w krajach dawnej Unii jest to na porządku dziennym a w Polsce w jawny sposób tego jest brak ?!!Brak TOALET przy supermarketach i brak możliwości zwrotu ODPŁATNIE opakowań szklanych i PED ??!!!
To nie ludzie są odpowiedzialni za taki stan rzeczy LECZ RZĄDZĄCY OD 22 lat w POLSCE !!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Czytelnik
  • Czytelnik
  • 21.04.2012 08:29

@ Grzegorz Wink, w Pańskiej gminie muszą mieszkać całkiem wyjątkowi obywatele, gdyż w mojej jest identycznie z wywozem, lecz z obywatelami całkiem różnie. I choć każdy właściciel domu odprowadza do kasy urzędu stałą opłatę za wywóz śmieci, to jednak jakimś dziwnym sumptem śmieci walają się wszędzie - w lesie, w rowach, na brzegu rzeczki, na poboczach miejscowej drogi. Aż dziw, że tym ludziom chce się worki pełne odpadów wynosić nierzadko spory kawałek od domu, choć przecież mogą być odebrane sprzed bramy.
Ot, kulawa kultura i mentalność, heh.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Aż głupio mi znów podawać linka o tym jak walczę ze śmieciami od 20 lat. Fajna historyjka polecam link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Zbigniewie, to prawda, że pełno jeszcze śmieci w lasach a koszty łożone z leśnej kasy to wciąż dziesiątki milionów. Lecz skala poprawy jest widoczna w porównaniu z tym co się dzieje w miastach: a artykuł jest jednak o segregacji (a swoje twierdzenia opieram na danych statystycznych publikowanych na stronie MŚ -proszę zerknąć). Warto też wspomnieć o nieodpowiedzialnych działaniach LP, które wygenerowały przeciwny do zakładanego efekt. Mam na myśli wyrzucenie w błoto milionów na kontenery śmieciowe, które zostały postawione swego czasu na obrzeżach lasów. Tylko przyciągnęły śmieci (czy znamy nazwisko pomysłodawcy?- bo żaden nadleśniczy tego nie wymyślił, choć zapłacić musiał, i płaci do dziś). Bo kontenery tylko wygenerowały dodatkowe koszty, przyciągnęły śmieci a teraz już ich nie ma. A pamięć o nich jeszcze będzie się ciągnęła.
Wiele gmin wprowadziło praktycznie obowiązkową zbiórkę i segregację - i w tym kierunku wieś podąża. Natomiast w lasach nie będzie czysto od razu. Problem z kontrolą śmieci przywożonych z zewnątrz pozostanie. Pozostanie też problem kultury nas wszystkich: grzybiarzy i jagodziarzy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Zbigniew Miskiewicz
  • Zbigniew Miskiewicz
  • 20.04.2012 11:09

Informacja dla pana Roberta.
Zbyt optymistycznie patrzy pan na "wiejskich". Jest wręcz przeciwnie. Z każdym rokiem przybywa śmieci w lasach czy nieużytkach wokół wiosek. Można je znaleźć na końcu niemal każdego prywatnego pola. To już nie "miastowi" tam je zwożą, za droga benzyna. W "śmieciach leśnych" bardzo często znajdują sie worki po nawozach czy butelki po pestycydach. Trudno uwierzyć w to że to "miastowi" ich używają. W lasach wylewane są też nieczystości i chemikalia typowo rolnicze. Obecnie, praktycznie każdy las stanowi wysypisko śmieci dla okolicznych wiosek. Policja i straż leśna wiedzą o tym ale są bezradne, gdyż zmowa milczenia na wioskach jest wręcz przysłowiowa. Piszę to nie z teorii ale z praktyki. Chodzenie po lasach i polach jest moim drugim zawodem, bo jestem przewodnikiem turystycznym.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jack Mac Lase
  • Jack Mac Lase
  • 20.04.2012 00:26

No dobrze, a co z menelstwem, ktore do tej pory segregowalo i, mozna rzec, utylizowalo odpady? Pare lat temu slyszalem, ze meneli zmuszano do zakladania firm, zeby mogli grzebac w smieciach. Czy nadal jest taki wymog?