Facebook Google+ Twitter

Segwaye zamiast rikszy?

  • Źródło: Express Ilustrowany
  • Data dodania: 2008-01-30 10:10

W Łodzi powstaje wypożyczalnia segwayów - dwukołowych elektrycznych pojazdów, które dzięki komputerom, czujnikom i technice żyroskopowej utrzymują kierowcę w pionie, a ruszają i hamują w momencie delikatnego wychylenia ciała.

Zdjęcie ilustracyjne. / Fot. Archiwum EIŁodzianie, którzy wpadli na pomysł tego niecodziennego biznesu, właśnie odebrali dwa pojazdy (szosowy i terenowy), kolejne trzy są już zamówione w amerykańskiej fabryce. Segwaye są bardzo drogie. Kosztują ponad 30 tys. zł za sztukę. Nowe można kupić tylko przez autoryzowane przedstawicielstwo firmy w danym kraju.

- Po raz pierwszy na żywo widzieliśmy je we Francji i od razu przykuły naszą uwagę - mówią Konrad Kłys i Andrzej Dziedzic, właściciele pierwszej wypożyczalni segwayów. - Pomyśleliśmy, że fajnie by było, gdyby łodzianie też mogli jeździć tym niezwykłym wynalazkiem. Pomysł pojawił się kilka miesięcy temu i już dziś mamy w ofercie dwa pojazdy.

Za wypożyczenie segwaya na godzinę trzeba zapłacić 100 zł, pół godziny kosztuje 50 zł.

- Liczymy na firmy, które będą chciały wykorzystać je w kampaniach reklamowych, ale przede wszystkim zależy nam na indywidualnych klientach - dodają właściciele.

- Zainteresowanie jest ogromne. Gdy wyjechaliśmy nimi na ul. Piotrkowską, ludzie co chwilę nas zatrzymywali, by je obejrzeć i wypytać, jak one właściwie jeżdżą. Mamy nadzieję, że wzorem riksz nasze segwaye na stałe wpiszą się w krajobraz Łodzi.

Każdy segway ma indywidualny system alarmowy. Jeśli ktoś będzie chciał go ukraść, urządzenie zablokuje koła i włączy sygnał dźwiękowy. Aby naładować baterie, trzeba mieć specjalny "infokey", dzięki któremu można również dowiedzieć się, jakie są poziom naładowania baterii, zużycie energii i prędkość podróży. Bez tego specjalnego elektronicznego kluczyka dwukołowiec jest praktycznie bezużyteczny.


Prędkość maksymalna pojazdu to 20 km/h. Może nim jechać osoba, która waży nawet 120 kg. Pojazd ma na wyposażeniu dwa akumulatory litowo-jonowe, które po pełnym naładowaniu pozwalają na przejechanie około 40 km. Pojazd napędzają dwa silniki (każdy odpowiada za jedno koło). Segway ma 2 komputery i mnóstwo czujników kontrolujących jego położenie. Komputery analizują dane i błyskawicznie reagują. Za utrzymanie równowagi odpowiadają żyroskopy.

(tj)
-
Express Ilustrowany

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.