Facebook Google+ Twitter

Sejm: Bez emocji o rozmieszczeniu wojsk amerykańskich w Polsce

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-10 20:38

Bez emocji i w skromnym liczebnie gronie posłowie dyskutowali nad projektem ustawy, która umożliwia ratyfikację umowy SOFA - o stacjonowaniu wojsk amerykańskich w Polsce.

Umowa została podpisana w grudniu zeszłego roku. Reguluje kwestie dotyczące zwolnień podatkowych dla armii USA, ochrony środowiska, prawa pracy oraz zapisy dotyczące korzystania z infrastruktury publicznej takiej jak drogi, mosty, lotniska i porty morskie. Ustalono też, że jeśli żołnierz USA popełni przestępstwo w Polsce to sprawę przejmie nasz wymiar sprawiedliwości. Negocjacje trwały kilkanaście miesięcy. Dokument uzupełniają regulacje zawarte w umowie głównej NATO-SOFA, której Polska jest stroną od wejścia do Paktu Północnoatlantyckiego.

Podczas debaty poseł Mirosław Pawlak z PSL pytał przedstawicieli rządu o szczegóły umowy: ile z wojskowego punktu widzenia warte są nieuzbrojone wyrzutnie i co będzie po wyjściu wojsk amerykańskich.

Wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Kremer zapewnił, że umowa przewiduje możliwość wypowiedzenia jej przez obie strony. Polska pozostaje właścicielem wszelkich nieruchomości. Umowa reguluje też kwestie dotyczące usuwania zanieczyszczeń na terenie bazy.

Posłanka Lewicy Izabela Jaruga-Nowacka pytała w jaki sposób podpisanie umowy zwiększy bezpieczeństwo Polski. Wiceminister obrony Czesław Piątas podkreślił, że Polska buduje swoje bezpieczeństwo w oparciu o własny potencjał, członkostwo w Unii Europejskiej i NATO oraz strategiczne partnerstwo ze Stanami Zjednoczonymi. Jak dodał, obecność wojsk amerykańskich w Polsce będzie materialnym dowodem na zapewnienie Polsce bezpieczeństwa.

Sejm będzie głosował nad ustawą umożliwiającą ratyfikację umowy SOFA w piątek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.