Facebook Google+ Twitter

Sejm obraduje nad uprawami genetycznie modyfikowanymi w Polsce

Na rozpoczętych we wtorek 7 czerwca o godz. 16 obradach Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej (7-10 czerwca) przewidziane są prace nad budzącą uzasadnione obawy nową Ustawą nasienną.

W porządku obrad przewidziano, prawdopodobnie na czwartek 9 czerwca, sprawozdanie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi o rządowym projekcie ustawy o nasiennictwie - sprawozdawcą ma być poseł Wojciech Sokołowski.

Przepisy te dotyczą nas wszystkich, przyszłych pokoleń i przyszłości polskiego rolnictwa. Istnieją obawy co do wpływu, jaki może w praktyce wywierać ta ustawa na zdrowie ludzi oraz zwierząt hodowlanych.

Projekt ustawy przewiduje limity siania nasion regionalnych do 10 proc., dotyczące całego obszaru Polski i wszystkich odmian. Obecnie sprzedawane są kolejne Centrale Nasienne i Hodowlane zawierające bazę genową wypracowaną przez kolejne pokolenia rolników. Ograniczając kupno nasion krajowych otwiera się rynek dla międzynarodowych koncernów takich jak Monsanto (dostępne w internecie informacje o działalności firmy: "Świat według Monsanto" czy polski telewizyjny reportaż "Zdrowie a GMO"), Syngenta i inne oraz roślin genetycznie modyfikowanych (GMO).

We wspomnianym projekcie ustawy wykreślono zapis z roku 2003 z art. 5 ust 4.: „Odmian genetycznie zmodyfikowanych nie wpisuje się do krajowego rejestru.” ( Dz.U. z 2007 r. Nr. 41, poz. 271 z późn. zm.).

Widoczny jest brak konsultacji społecznych w tej sprawie dotyczącej polskiego społeczeństwa, pomimo ogromnego sprzeciwu społecznego odnośnie wprowadzania upraw roślin genetycznie modyfikowanych. Uwalnianie tego typu organizmów do środowiska może wywołać daleko idące konsekwencje. Świadome tego państwa, jak Francja, Austria, Węgry, Włochy, Luksemburg, Grecja, Niemcy, Bułgaria oraz Szwajcaria, przyjęły środki ochronne, zakazujące uprawy genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy MON810 i ziemniaka Amflora. Austria zakazała również uprawy genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy T25.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Michał Baranowski
  • Michał Baranowski
  • 09.06.2011 12:25

Panowie Posłowie zastanówcie się nad czym chcecie obradować , przecież Polska miała najzdrowszą żywność na świecie i świat się do tego przekonał dając nam w zamian świństwo skorumpowanych firm nastawionych na największe zyski,z nie na zdrowie człowieka.Polacy zatracili patriotyzm i dzięki temu stają się wszystko konsumpcującymi ,,Świnkami,, Wielkiego Zachodu.Nie oddawajmy tego co jeszcze pozostało normalneg i czystego,bo całkowicie się unicestwimy:(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.