Facebook Google+ Twitter

Sejm odrzuci sprawozdanie KRRiT

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-09-09 13:24

Wszystko wskazuje na to, że Sejm nie przyjmie sprawozdania KRRiT za ubiegły rok. W lipcu zostało ono odrzucone przez Senat. Obecnie trwa debata w Sejmie nad sprawozdaniem Rady.

Przewodniczący Krajowej Rady przekonywał posłów, że rok 2008 dla rynku medialnego był przełomowy, i to nie tylko ze względu na odczuwalne już wówczas skutki kryzysu gospodarczego. Witold Kołodziejski mówił, że w zeszłym roku z Polski zaczęły wycofywać się duże korporacje medialne, rozpoczął się proces cyfryzacji, doszło do poważnych zmian w mediach publicznych, a także drastycznie spadła ściągalność abonamentu.

Jedynie klub PiS opowiedział się za przyjęciem sprawozdania KRRiT. Poseł Jan Dziedziczak odpierał argumenty opozycji dotyczące fatalnej sytuacji finansowej mediów publicznych, obarczając odpowiedzialnością premiera Donalda Tuska. Zaznaczył, że wpływ na to miały też wypowiedzi szefa rządu, który mówił, że abonament jest złym rozwiązaniem i nie należy go płacić.

Przewodnicząca sejmowej komisji kultury i środków przekazu Iwona Śledzińska-Katarasińska z PO powiedziała, że funkcjonowanie KRRiT w tym kształcie i trybie zagraża wolności słowa, ogranicza prawo do informacji i godzi w interes publiczny radiofonii i telewizji. Posłanka pytała retorycznie o to, kto odpowiada za karuzelę zmian na stanowiskach prezesów mediów publicznych, czystki wśród dziennikarzy i sadzanie partyjnych namiestników na fikcyjnych, ale dobrze płatnych stanowiskach. Wyraziła też przekonanie, że w mediach publicznych brak jest środków na TVP Kultura i II Program Polskiego Radia, a znajdują się pieniądze na gigantyczne odprawy dla odchodzących członków zarządu.
Trzy razy "nie" dla sprawozdania KRRiT powiedział poseł Lewicy Jerzy Wenderlich. Zaznaczył, że Rada jest bezradna, a jej członkowie nie odpowiadają na pytania posłów.

Głosowanie nad sprawozdaniem w Sejmie odbędzie się najprawdopodobniej w piątek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.