Facebook Google+ Twitter

Sejm odrzucił oba wnioski o wotum nieufności [aktualizacja]

Sejm zajmuje się dziś wnioskami Prawa i Sprawiedliwości o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Donalda Tuska oraz wotum nieufności wobec ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza.

 / Fot. PAP/Tomasz GzellSejm zajmuje się dziś wnioskami Prawa i Sprawiedliwości o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Donalda Tuska oraz wotum nieufności wobec ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza.

Prawo i Sprawiedliwość uzasadnia swoje stanowisko odnosząc się w głównej mierze do wydarzeń związanych wspólnym mianem "afery taśmowej": "Ujawnienie nagrań z rozmów, jakie prowadzili ze sobą członkowie rządu Donalda Tuska i inni najważniejsi urzędnicy państwowi, doprowadziło do kompromitacji polityków rządzącej Platformy Obywatelskiej, rządu jako całości, oraz co za tym idzie, instytucji państwa." We wniosku wskazano konieczność powołania tzw. premiera technicznego, oraz dokonanie niezbędnych zmian przed wyborami, by zapewnić bezstronność i neutralność państwa. PiS prezentuje Piotra Glińskiego jako kandydata na prezesa Rady Ministrów. Zdaniem wnioskodawców, pozwoli to wydatnie zabezpieczyć interesy państwa polskiego: "Rząd w Polsce może mieć bardzo istotny wpływ na wynik wyborów, mimo, że w ich bezpośrednią organizację zaangażowana jest Państwowa Komisja Wyborcza i jej organy, a także jednostki samorządu terytorialnego."

W przypadku głosowania przeciwko wnioskowi o wotum nieufności dla rządu, Piotr Gliński zastrzegał jeszcze przed ogłoszeniem wyników: "To jest drobiazg" - dodawał przy tym - "Jeżeli głosowanie będzie przegrane, to będzie to oczywiście oznaczało, że interesy prywatne zwyciężają nad interesem publicznym."

W poselskim wniosku o wotum nieufności wobec ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza wskazano na podobne fakty i okoliczności jakie podnoszono we wniosku wobec Rady Ministrów: "Rozmowy te dotyczą zakulisowych targów prowadzonych w sprawie obietnicy finansowania przez NBP deficytu Budżetu Państwa w zamian za zmiany kadrowe w rządzie, których celem było niedopuszczenie do zwycięstwa w wyborach partii opozycyjnej."

godz. 10:14

Wniosek o wyrażenie wotum nieufności Radzie Ministrów kierowanej przez Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska i wybranie Pana Piotra Tadeusza Glińskiego na Prezesa Rady Ministrów

Głosowanie nr 61 - posiedzenie 71

Wniosek odrzucono: Głosowało - 451
Za - 155
Przeciw - 236
Wstrzymało się - 60
Nie głosowało - 9

Większość ustawowa - 231

godz. 10:16

Marszałek Sejmu Ewa Kopacz ogłosiła pół godziny przerwy na wniosek posła PSL Waldemara Pawlaka

godz. 11:10

Rzecznik PSL Krzysztof Kosiński zamieszcza wpis na "Twitterze": "Decyzja z posiedzenia klubu: przeciwko odwołaniu min. Sienkiewicza i z wnioskiem o wyjaśnienie okoliczności wczorajszych działań służb."

godz. 11:25

Głosowanie nie może się odbywać pod zastraszaniem ani szantażem. Proponuję przełożenie głosowania na 22 lipca - mówi Waldemar Pawlak.

Jego wniosek ma związek z przeszukaniem przez CBA poselskiego biura Jana Burego. Pawlak stwierdził, że sytuacja prawna posła PSL powinna być wyjaśniona.

godz. 12.30

Ogłoszona przerwa przedłuża się oficjalnie do 13.15.

godz. 12.50

Z wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego: "Możemy obserwować, jak wygląda ten rząd, to wszystko jest zlepione brudem, nikt nie jest w stanie w tej chwili tego zakwestionować."

godz. 12.59

W międzyczasie dobiegło końca posiedzenie klubu PSL, w którym uczestniczył premier Donald Tusk. Dziennikarzom nie udało się zdobyć choćby kilku słów komentarza, jedynie prezes Rady Ministrów rzucił zdawkowo: "Wydaje się, że mamy wspólne zdanie."

godz. 13.32

Wniosek o przerwanie obrad Sejmu i wznowienie ich 22 lipca został odrzucony.

godz. 13.33

Wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec Ministra Spraw Wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza

Głosowanie nr 63 - posiedzenie 71

Wniosek odrzucono: Głosowało - 449
Za - 213
Przeciw - 235
Wstrzymało się - 1
Nie głosowało - 11

Większość ustawowa - 231

Jedynie Waldemar Pawlak wstrzymał się od głosu.

godz. 13.45

Tak więc, zachowano status quo, aczkolwiek do jednomyślności bardzo daleko.

źródło: sejm.gov.pl
Gazeta.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Jak powiedział indyjski pisarz i noblista Rabindranath Tagore: "Jeśli zamknięcie drogę wszystkim pomyłkom, wykluczycie prawdę."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kowalczyk ma uprawnienia do usuwania treści wykraczających poza dobre obyczaje lub łamiące regulamin.
Korzysta z uprawnień tak wyjątkowo, że mowa o liczbie mnogiej jest fałszowaniem rzeczywistości.
O protekcję dla osobnika "władimir władimirowić" proszę złożyć podanie u dmitrija anatoljewicza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kowalczyk usuwa komentarze - jawna kpina.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dlaczego Tusk nie rzucił Sienkiewicza na pożarcie opozycji? Dlaczego Sienkiewicz jest tak ważny, że pozostawienie go na stanowisku bardziej opłaca się PO, niż naprawienie wizerunku partii nadszarpniętego w wyniku ujawnienia podsłuchów? Najwidoczniej Sienkiewicz coś wie, czego inni nie wiedzą, a czego ujawnienie mogłoby skompromitować wielu establishmentowych polityków wszystkich opcji. Co więc takiego Sienkiewicz wie, że w dniu dzisiejszym stał się szarą eminencją polskiej polityki? W świetle potencjalnych scenariuszy, Sienkiewicz musiał zostać na stanowisku, gdyż jest, być może, „łącznikiem” pomiędzy Tuskiem a „zamachowcami”. http://blogi.newsweek.pl/Tekst/polityka-polska/689819,rzad-tuska-wygrywa-czy-ciag-dalszy-nagran-podsluchowych-%E2%80%93-tych-pikantniejszych.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.