Facebook Google+ Twitter

Sejm podtrzymał weto prezydenta do ustawy medialnej

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-09-11 12:23

Lewica nie pomogła koalicji rządowej przeforsować projektu. Sejmowa komisja kultury i środków przekazu rekomendowała odrzucenie weta Lecha Kaczyńskiego.

Potrzebnych do tego było 276 głosów, czyli większość 3/5 głosów, przy kworum wynoszącym połowę ustawowej liczby posłów w Sejmie. Koalicja rządowa Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego nie miała jednak wystarczającej liczby głosów. Za odrzuceniem weta głosowało tylko 217 z 433 posłów. Przeciw było 169, wstrzymało się 49 posłów.

Ustawa medialna nie została ponownie uchwalona, gdyż Prawo i Sprawiedliwość poparło sprzeciw prezydenta, a Sojusz Lewicy Demokratycznej wstrzymał się od głosu.

Lech Kaczyński zawetował ustawę medialną, argumentując, że nie gwarantuje ona stabilnego finansowanie mediom publicznym. Zdaniem prezydenta brak takiej gwarancji, uniemożliwiłby realizację misji publicznej. Nowa ustawa medialna miała zlikwidować abonament radiowo - telewizyjny i wprowadzić finansowanie mediów z budżetu państwa. Wysokość kwoty na media publiczne miała być co roku określana w ustawie budżetowej.

Z kolei SLD był przeciwny zapisowi o promowaniu wartości chrześcijańskich oraz o braku zapisu, gwarantującego stałą minimalną kwotę
dla TVP i Polskiego Radia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.