Facebook Google+ Twitter

Sejm polubił górników

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2007-09-05 11:18

Sejmowa komisja do spraw realizacji programu Solidarne Państwo przygotowała projekt nowej ustawy górniczej na lata 2008-2015. Jeśli jej zapisy wejdą w życie, pracownicy kopalń, a także emeryci tej branży mogą sporo zyskać.

Nowy projekt ustawy przede wszystkim zakłada, że zobowiązania Kompanii Węglowej zostaną przesunięte do 2015 roku, czyli będzie obowiązywać o dwa lata dłużej, niż zakładał rząd. W ten sposób zaległości tej firmy wobec państwa zostaną odsunięte w czasie, co pozwoli Kompanii na nabranie oddechu. Udało się też wprowadzić zapisy, które będą miały wymiar finansowy, przede wszystkim dla emerytów. Według założeń rządu ekwiwalent za węgiel miał być wypłacany według stawek za każdy poprzedni rok, a sejmowa komisja ustaliła, że stawka za ekwiwalent będzie obowiązywać według cen za trzy ostatnie kwartały każdego kolejnego roku. To dla emerytów górniczych wyjątkowo korzystne rozwiązanie, bo w ten sposób zyskają nawet do 20 procent pieniędzy za ekwiwalent.

Nowa ustawa ma też objąć pracowników kopalń Janina i Sobieski, które weszły ostatnio w skład Południowego Koncernu Węglowego. Osoby zatrudnione w tych zakładach będą korzystać z tych beneficjów, jak wszyscy inni górnicy zatrudnieni w naszym regionie. Według założeń komisji sejmowej na skutki restrukturyzacji górnictwa w latach 2008-2015 wydana zostanie kwota 2,7 miliarda złotych.

Z projektu ustawy wynika także, że gminy górnicze w latach 2008-2011 będą zwolnione z wpłat do budżetu państwa. Sejm powinien zająć się przegłosowaniem nowej ustawy górniczej jeszcze w tym miesiącu.

(wit)
K. W.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.