Facebook Google+ Twitter

Sejm powołał nowego Rzecznika Praw Obywatelskich

Prof. Irena Lipowicz została dziś powołana na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. Zastąpi na tym stanowisku dr. Janusza Kochanowskiego, który zginął 10 kwietnia br. w katastrofie pod Smoleńskiem.

 / Fot. PAPPosłowie powołali dziś rekomendowaną przez Platformę Obywatelską prof. Irenę Lipowicz na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. W czasie wieczornego głosowania Lipowicz otrzymała 251 głosów, a zgłoszoną przez Prawo i Sprawiedliwość Irenę Romaszewską poparło 134 posłów. Obie panie uzyskały wcześniej pozytywną opinię sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

W ten sposób Sejm likwiduje wakat na stanowisku RPO, który powstał dwa miesiące temu na skutek śmierci w katastrofie smoleńskiej dr. Janusza Kochanowskiego. Obecnie pracami biura Rzecznika Praw Obywatelskich kieruje jeden z zastępców, Stanisław Trociuk.

Nowa Rzecznik będzie pełniła tę funkcję przez pięć lat, ale swoje urzędowanie rozpocznie dopiero po złożeniu ślubowania, które nastąpi po zatwierdzeniu uchwały Sejmu przez Senat. Izba wyższa ma na to 30 dni od dnia przekazania jej przez Marszałka Sejmu dzisiejszej uchwały.

Irena Lipowicz ma 57 lat i pochodzi z Gliwic. Jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz byłym pracownikiem naukowym tej uczelni, gdzie uzyskała też stopień doktora oraz doktora habilitowanego. W roku 1998 została profesorem Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Była bezpartyjnym posłem I, II i III kadencji.

W latach 2000 - 2006 pracowała w Ministerstwie Spraw Zagranicznych: była ambasadorem w Austrii oraz przedstawicielem MSZ ds. stosunków polsko - niemieckich. Od roku 2008 jest dyrektorem Fundacji Współpracy Polsko - Niemieckiej oraz współprzewodniczącą Forum Polsko-Niemieckiego. Była też działaczką NSZZ "Solidarność" i jednym z założycieli Związku Górnośląskiego.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.