Facebook Google+ Twitter

Sejm przegłosował nowelizację kodeksu pracy. Media wolą Paradę Równości

Sejm znowelizował w czwartek kodeks pracy. Hasłem przewodnim wprowadzonych zmian jest uelastycznienie czasu pracy. Związkowcy alarmują, że nowe przepisy usankcjonują pracę po kilkanaście godzin na dobę.

 / Fot. Nationaal Archief/PDKoalicja przegłosowała 13 czerwca zmiany w kodeksie pracy, które umożliwią wprowadzenie 12-miesięcznego okresu rozliczeniowego. Co to oznacza? Po konsultacji ze związkami zawodowymi lub załogą, pracodawca będzie mógł zmienić sposób rozliczania czasu pracy na roczny. W sytuacji, gdy przedsiębiorstwo nie ma zamówień, zatrudniający zgodnie z prawem może skrócić czas pracy poniżej wymaganych obecnie 8 godzin. Gdy z kolei zwiększą się potrzeby kadrowe, pracodawca zwiększy liczbę godzin. Przejście na rozliczenie roczne może być niekorzystne dla pracownika.

Podajmy przykład. Firma X ma miesięczny zastój w realizacji zamówień na części do samochodów Y. Dyrektor, który wcześniej konsultował ze związkami zmianę okresu rozliczeniowego decyduje, że do końca miesiąca pracownicy będą pracować po 4 godziny. Ustawodawca gwarantuje im minimalne wynagrodzenie. W następnym miesiącu odpracują "zaoszczędzone" godziny, stojąc przy taśmie montażowej np. 12 godzin dziennie. Co gorsza krytycy zwracają uwagę, że w takim modelu do historii przechodzą nadgodziny, które pozwalały zatrudnionym podreperować domowy budżet.

Kolejna zmiana to ruchome godziny. W poniedziałek pracownik może rozpoczynać pracę o 7, we wtorek o 8, a w środę znów o 7. Rzecz w tym, by czas odpoczynku wyniósł co najmniej 11 godzin na dobę i 36 godzin w tygodniu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Pracowałam w zakładzie produkującym części samochodowe i wiem jak tam wygląda praca. Nie było tragicznie ale wiem, że ta ustawa da im swobodę w wyciskaniu pracowników do samego końca. Teraz było dużo ludzi, którzy chętnie przychodzili na nadgodziny bo im się to opłacało i zawsze można było dorobić. Teraz praca bez wynagrodzenia, odbiór nadgodzin w terminie dogodnym dla pracodawcy, ruchome godziny być może to się sprawdza w Niemczech gdzie mentalność ludzi jest inna ale w PL może być ciężko. Trzymam tylko kciuki za moich dawnych kolegów aby się im to nie odbiło negatywnie i nie omieszkam za jakiś czas zapytać ich czy naprawdę "żyje im się lepiej".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sądzę, że z uelastycznieniem czasu pracy ludzie sobie poradzą z palcem w nosie. Polak potrafi!
Pamiętam jeden z genialnych "wynalazków polskich": ostatnie trzy lata przed emeryturą ludzie podnosili sobie zarobki godzinami nadliczbowymi; rekord pobiła pewna suwnicowa w hucie, która "pracowała" po 48 godzin na dobę, ponieważ rozliczano ją z godzin nadliczbowych młodszych kolegów. Teoretycznie miała zarobki podnoszące emeryturę, de facto - pieniądze zwracała kolegom, którzy pozwolili swoje zarobki jej przypisywać. Wszystko działo się z cichym przyzwoleniem dyrekcji, rachuby i związków zawodowych i nie był to w skali kraju wyjątek.
W moim szpitalu w ten sposób pracował na większą emeryturę jeden z ordynatorów pełniąc równoczesnie dyżury na oddziale, izbie przyjęć i pogotowiu; oczywiscie rękami jeleni, czyli stażystów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Łukaszu... dlatego doceńmy ten internet. Tutaj możemy się nie zgadzać, ale i tak prawda wyjdzie na jaw. To jak na razie ostatnie wolne dla świata miejsce. Możemy się tu z czymś nie zgadzać... ale każdy ma prawo wypowiedzi. I to bez redagowania przez kogoś z TVN24.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak widać, pracownicy nie mają tak silnego lobby jak środowiska LGBT. Kwestie zatrudnienia i form pracy, dotyczy ogromnej ilości ludzi. Kwestie legalizacji związków homo etc., zaś garstki (w porównaniu z ilością pracowników). A Polska lewica, jeżeli w ogóle zasługuje na to miano, tak samo wałkuje jeden temat. Cóż to za lewica, która w ogóle nie walczy o prawa pracowników i równość ekonomiczną?

Sprawa tylko pokazuje upadek polskich mediów... gdyby nie Internet, człowiek żyłby w wielkiej nieświadomości. Przekaz telewizyjny jest bardzo zakłamany, informacje są starannie segregowane, celowo omija się wiele tematów, manipuluje się widzem...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ludzie... gdy ja słyszę hasło "związki zawodowe", to mi się scyzoryk otwiera. Paru cwaniaków z zarządu takich "związków" zbija kapitał na większości robotników. I o to tu chodzi. To cwaniaki!!! A niektórzy głupole popierają takich "swoich". Naiwni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bo związki mają sens tam, gdzie są jasne zasady. Tam, gdzie ich nie ma, to kolejna próba wyłudzania pieniędzy od pracowników. Frajerów szukają przywódcy związkowi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bo związki mają sens. Jasne. Ale wtedy, gdy ich nie ma. Kolejna próba wyłódzania pieniędzy od biednych pracowników. Frajerów szukają.

Komentarz został ukrytyrozwiń

I tam gdzie nie ma związków zakłady jakoś sobie radzą .
Przepraszam za komentarz , jak zwykle, już nie będzie .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Elżbieta jak zwykle szybsza niż Niesiołowski w obronie rządu :) Co do meritum, Kosiniak-Kamysz nie pokazał wiarygodnych prognoz, które uzasadniałyby wprowadzone zmiany. Co ważniejsze, w kilkudziesięciu procent zakładów pracy związków w ogóle nie ma, więc przedstawiciele załogi, którzy nie zgodzą się na nowy okres rozliczeniowy zostaną zwolnieni i w ten sposób zamknie się debatę na ten temat, bo nie będą chronieni w żaden sposób.

Co do bajki o ratowaniu miejsc pracy, proszę zwrócić uwagę, że rzecz nie dotyczy wyłącznie motoryzacji, gdzie system tego typu spowoduje "wydrenowanie" pracownika, ale również takich podmiotów jak choćby call-center i wielu innych branż.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jest wiele zakładów pracy ,które od lat pracują w systemie dwunastogodzinnym . Czy związki dla nich też przygotowały zmiany w zatrudnieniu ?
Zmiany w rozliczaniu czasu pracy nie będą " wieczne ".Przecież można to wypróbować a nie od razu ...nie ..!
W arcie też przeczytałam ,że zmiana " MOŻE " być niekorzystna . 20 % pracowników należy do Związków . Czy ktoś pytał tych którzy nie należą jakie mają zdanie na te temat ?
W trudnym czasie globalnego kryzysu warto dbać o swój zakład i mieć pracę .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.