Facebook Google+ Twitter

Sejm przyjął pakiet ustaw reformujących system opieki zdrowotnej

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-06 20:42

Zawarte w nich zapisy zakładają, między innymi, obligatoryjne przekształcenie zakładów opieki zdrowotnej w spółki prawa handlowego i przekazanie całości ich kapitału samorządom.

W ubiegłym tygodniu Senat wprowadził zmiany dotyczące rozszerzenia niektórych uprawnień dla pracowników zakładów opieki zdrowotnej. Poprawki Senatu zostały przyjęte głosami posłów PO i PSL.

Zgodnie z nimi w zakładach będą tworzone stanowiska kierownicze dla pielęgniarek, a pracownicy będą mieli prawo do nagród jubileuszowych, dodatków za wysługę lat oraz odpraw emerytalnych i rentowych. Biały personel będzie mógł ubiegać się o pokrycie kosztów doskonalenia zawodowego.

Senat nie wprowadził jednak poprawek, na których zależało opozycji. Podczas debaty przedstawiciele klubów PiS, SLD oraz SDPL-Nowa Lewica podkreślali, że poprawki Senatu nie zmieniają zasadniczych wad tych ustaw. Chodzi przede wszystkim o brak szerszego pakietu socjalnego dla pracowników tych zakładów i brak zapisu o spółkach non profit. Podkreślano również, że ustawy nie zawierają najważniejszych ustaleń osiągniętych podczas tak zwanego białego szczytu z pracownikami środowisk medycznych.

Prezydent Lech Kaczyński zapowiedział, że zawetuje ustawy w takim kształcie

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

To ten cud?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.