Facebook Google+ Twitter

Sejm przyjął poprawki do ustawy obniżającej emerytury funkcjonariuszom z PRL

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-23 16:54

Sejm przyjął wszystkie senackie poprawki do ustawy obniżającej emerytury byłym funkcjonariuszom służb PRL i członkom Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. Zmiany precyzują przepisy wprowadzające obniżenie wskaźnika emerytalnego do poziomu 0,7 podstawy wymiaru emerytury.

Marek Biernacki z Platformy Obywatelskiej tłumaczy, że obniżenie emerytur byłym komunistycznym funkcjonariuszom to wyraz sprawiedliwości. Poseł powiedział, że służby specjalne PRL działały przeciwko obywatelom swojego państwa. Dodał, że funkcjonariusze SB popierali system, który zbankrutował gospodarczo, a ludzie ci nie wypracowali żadnej składki emerytalnej.

Przeciwni ustawie byli posłowie Lewicy. Już dziś zapowiadają, że jeśli prezydent podpisze ustawę, SLD natychmiast zaskarży ją do Trybunału Konstytucyjnego. Janusz Zemke uważa, że włączenie do ustawy członków WRON jest postawieniem Sejmu w roli sądu, a przecież proces autorów stanu wojennego wciąż trwa. Zemke twierdzi, że ustawa wprowadza odpowiedzialność zbiorową. Zaznaczył, że Lewica sprzeciwia się filozofii zemsty. Wyjaśnił, że funkcjonariuszom tym emerytury zostaną obniżone czterokrotnie i będą niższe niż przeciętne.

Ustawę poparli posłowie PiS. Jarosław Zieliński wyjaśnia, że chodzi w niej tylko o likwidację przywilejów emerytalnych, którymi obecnie cieszą się funkcjonariusze tych służb. Zieliński podkreśla, że osoby służące w tych strukturach nie były do tego zmuszane i korzystały z przywilejów w PRL.

Główną zmianą jaką wprowadził do ustawy Senat jest obszerna preambuła wyjaśniająca powody wprowadzenia ustawy. Niektórzy komentatorzy twierdzą, że zmiany wprowadzone przez senatorów miały uchronić przepisy przed krytyką w Trybunale Konstytucyjnym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.