Facebook Google+ Twitter

Sejm przyjął projekt ustawy o pomocy państwa w spłacie kredytów

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-19 20:01

Sejm przyjął rządowy projekt ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych osobom, które straciły pracę. Posłowie odrzucili poprawki dotyczące określenia kryterium dochodowego i ograniczenia powierzchni kredytowanego mieszkania.

Ma to uprościć procedurę przyznawania pomocy. Projekt dotyczy osób, które mają tylko jedno mieszkanie i straciły zatrudnienie po 1 lipca ubiegłego roku. Z wnioskiem o udzielenie pomocy będą mogły wystąpić do końca przyszłego roku.

Pomoc będzie przysługiwała także w przypadku, gdy pracę utracił małżonek nie będący kredytobiorcą, jeżeli parę obejmuje wspólnota majątkowa.

Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski wyjaśnił, że celem ustawy jest pomoc osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej. Takie osoby maja prawo zarejestrować się w Powiatowym Urzędzie Pracy, złożyć stosowny wniosek, a urząd po jego rozpatrzeniu przyzna pomoc na spłatę kredytu w wysokości 1200 złotych miesięcznie. Osoby, które spłacają kredyty, a ich miesięczna rata jest wyższa niż 1200 złotych, nie mogą liczyć na dodatkową pomoc.

Projekt poparli także posłowie opozycji, w tym Prawo i Sprawiedliwość. Posłanka tej partii Elżbieta Rafalska podkreśliła, że jest to jak dotąd pierwsza propozycja bezpośredniej pomocy dla osób, które z powodu kryzysu tracą środki utrzymania. Dodała, że PiS zgłaszał poprawki, które zakładały, że z pomocy skorzystają także najubożsi, którzy nie stracili pracy. Propozycje te nie znalazły uznania większości, jednak mimo to PiS zdecydował się poprzeć projekt rządu.

Pieniądze będą przekazywane przez Bank Gospodarstwa Krajowego do banków, które udzieliły kredytów mieszkaniowych.

Zgodnie z projektem, pożyczka powinna być zwrócona w ratach w ciągu ośmiu lat, ale w przypadku utrzymujących się kłopotów finansowych kredytobiorcy może być nawet umorzona.
Pożyczka jest nieoprocentowana. Spłata zaczyna się w dwa lata wpłynięciu ostatniej raty pomocy.
Ustawą zajmie się teraz Senat.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.