Facebook Google+ Twitter

Sejm przyjął uchwałę dotyczącą 17 września

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-09-23 09:36

Sejm przyjął uchwałę upamiętniającą 70. rocznicę agresji ZSRR na Polskę, 17 września 1939 roku. Rezolucja została przyjęta przez aklamację.

W uchwale, uzgodnionej przez cztery ugrupowania parlamentarne, przypomniano, że 17 września 1939 roku wojska ZSRR bez wypowiedzenia wojny dokonały agresji na terytorium Rzeczpospolitej, naruszając jej suwerenność i łamiąc zasady prawa międzynarodowego.


Parlamentarzyści podkreślili, że na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow między ZSRR i hitlerowskimi Niemcami, dokonano IV rozbioru Polski, a nasz kraj "padł ofiarą dwóch totalitaryzmów: nazizmu i komunizmu".


Autorzy rezolucji zwracają również uwagę, że Archipelag Gułag pochłonął setki tysięcy istnień ludzkich wszystkich narodów naszego regionu, w tym wielu obywateli ZSRR. Organizacja systemu, długotrwałość i skala zjawiska nadały tym zbrodniom, w tym zbrodni katyńskiej, znamiona ludobójstwa.


Sejm potępił wszystkie próby fałszowania historii i zaapelował do ludzi dobrej woli w Rosji, by przyczynili się do ujawnienia prawdy.

Dokument odczytał marszałek Sejmu, Bronisław Komorowski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.